Koliko će koža brzo starjeti, uvjetovano je kombinacijom genetike, vanjskih faktora i njege kože. Ne možemo promijeniti gene, no postoje koraci kojima ipak možemo utjecati na znakove starenja, posebice one preuranjene koji su se trebali pojaviti tek za nekoliko (desetaka) godina.
Koji znakovi ukazuju na to da ćemo „prerano ostarjeti“ i čime možemo djelovati na postojeće znakove starenja, za Total Beauty otkrile su stručnjakinje koje o njezi kože znaju baš sve.
Svi oblici hiperpigmentacija
Svaka promjena boje kože, pa čak i pojava pjegica, ukazuje na oštećenje od sunca.
„Prva pjegica koju dobijete, pa makar i u dječjoj dobi, znak je starenja kože“, otkriva Mona Gohara, profesorica kliničke dermatologije na sveučilištu Yale.
Hiperpigmentacije se obično pojavljuju u kasnim 20-ima, a primijetite li ih ranije, znajte da vaša koža ubrzano stari. Najčešće se pojavljuju na obrazima i rukama te upozoravaju da previše vremena provodite na suncu.
U borbi s hiperpigmentacijama najvažnija je njega sa zaštitnim faktorom, no ukoliko su mrlje već izražene, ublažiti ih mogu proizvodi s vitaminom C i niacinamidom.
Bore koje su prisutne i kada se ne mrštite
Mimičke bore oko očiju koje nastaju pri smijanju i linije na čelu pri mrštenju, potpuno su uobičajene, no uočavate li ove bore i u stanju mirovanja, vrijeme je za uzbunu.
„U ranim ili srednjim 20-ima još smo premladi za dublje, ‘urezane’ redove linija na čelu i izraženije bore oko očiju“, ističe dr. Emily Arch, američka dermatologinja, dodajući kako se dodatno produbljivanje takvih znakova starenja može spriječiti botoxom.
Ovakve bore obično se razvijaju u 30-ima, a od sastojaka koje možemo uvrstiti u beauty rutinu, dr. Arch preporučuje retinol i sastojke koji potiču proizvodnju kolagena.
Crvenilo kože
Iako nije svako crvenilo lica povezano sa starenjem kože, dugotrajno intenzivno crvenilo može biti znak popucalih kapilara.
„Kapilare uglavnom pucaju oko nosa i na obrazima, a glavni je krivac izlaganje suncu. Što se pojave ranije, to je gore“, upozorava dr. Arch, ističući kako se radi o još jednom razlogu za korištenje proizvoda sa SPF-om.
Opuštena koža
„Opuštena koža znak je starenja koji se pojavljuje u 40-ima“, ističe prof. Gohara i dodaje – sve prije 40-ih vrlo je rano za takav tip znakova starenja.
Da je koža izgubila svoju gipkost, prvo se uočava na bradi, odnosno liniji čeljusti.
„Sunčeve zrake prvo uzrokuju hiperpigmentacije na površini kože, a potom prodiru u dublje slojeve gdje oštećuju kolagen i elastin. Upravo zbog smanjenog svojstva elastičnosti, koža postaje opuštenija.“
Uz obaveznu zaštitu od sunca, u beauty rutinu preporučuje se uvrstiti proizvode s peptidima koji će djelovati na sintezu kolagena, potom proizvodi s blagim lifting efektom, a kolagen će stimulirati i tretmani dermarollerom.
Suhoća kože
U menopauzi se razina estrogena smanjuje na pola, a testosteron zauzima centralnu ulogu. U prvih 5 godina izgubi se trećina kolagena, a pojačano se gubi i hijaluronska kiselina, zbog čega dolazi do gubitka vlažnosti i sjaja kože. Zbog ovih hormonalnih promjena, u 40-ima i 50-ima brojne će dame osjetiti pojačanu suhoću kože. Izraženija isušenost kože u ranijim godinama može ukazivati na prijevremeno starenje.
Iako na stanje kože utječemo različitim navikama, faktorima i lifestyleom, suhoća kože prvenstveno je genetski uvjetovana.
„Budući da je tip isušivanja kože koji ukazuje na znakove starenja najčešće povezan s opadanjem razine hijaluronske kiseline u organizmu, svojoj koži pokušajte nadoknaditi ovaj važan sastojak“, napominje prof. Gohara.