Vrlo se često postavlja pitanje kada je najbolje vrijeme za izvođenje estetskih tretmana, a mnogi vjeruju kako bi se oni trebali preskakati ljeti. Jedan od razloga za takvo vjerovanje je snažno ljetno sunce. S obzirom na to da je štetno zračenje ljeti još snažnije nego u ostatku godine, postoji sumnja da će nepovoljno djelovati na delikatnu kožu nakon estetskog tretmana. Činjenica je da neki od tretmana oštećuju površinski sloj kože i time uklanjaju prirodnu zaštitu od UV zračenja, no ta nas činjenica ne bi trebala sprječavati da se odlučimo na odabrani tretman, već da ozbiljnije shvatimo mjere opreza.
Kemijski pilinzi, microneedling, mezoterapija, botox ili fileri… postali su uobičajeni tretmani za kojima žene posežu već nakon 30-e. A kad dermatolozi obave svoj posao, na vama je nastaviti brigu o koži kod kuće kako bi učinak bio optimalan, a koža besprijekorna. Ono što je važno imati na umu je to da prilikom tretmana dolazi do određenog oštećenja kože i potrebno je paziti da se prvih nekoliko dana prestanu koristiti bilo kakvi agresivni proizvodi koji su inače dio skincare rutine, poput, recimo, retinola ili C vitamina. Koliko će taj oporavak trajati, ovisi o vrsti tretmana i intenzitetu njihova izvođenja. Primjerice, taj period može biti od tri dana do dva tjedna kod vrlo intenzivnih dubokih kemijskih pilinga ili ablativnih lasera.
Njega, tvrde dermatolozi, osim prestanka korištenja agresivnih proizvoda, uključuje pranje kože micelarnom vodom, obloge od fiziološke otopine, jaku hidrataciju te posebne preparate za epitelizaciju. Ovi potonji uglavnom sadrže hijaluron, bakar, cink, ceramide i nemaju parabena niti konzervansa. Oni potiču epitelizaciju i imaju minimalan iritativni učinak. Kod injektibilnih tretmana, mezoterapija, aplikacije botoxa ili dermalnih filera, gdje su mogući hematomi, koriste se i preparati koji, osim svega gore navedenog, sadrže arniku koja potiče ubrzanu resorpciju hematoma.
Specijalizirani proizvodi za njegu nakon dermatoloških i estetskih tretmana kreirani su kako bi pomogli koži da se što prije oporavi od oštećenja, ali i da se poboljšaju rezultati tih tretmana. Oni ubrzavaju proces prirodne regeneracije tkiva, potpomažu brže cijeljenje površinskih oštećenja te smanjuju rizik od pojave nepoželjnih posljedica.
Ono što je obavezno je aplicirati kremu sa zaštitnim faktorom 50, nekada i dva-tri puta dnevno, čak i ako nema sunca ili ako je zima jer UVA zrake prolaze, kao što znamo, i kroz oblake. Jer je koža nakon tretmana vrlo osjetljiva i mogu se dogoditi postupalne pigmentacije koje su terapijski vrlo teško rješive. Ako su tretmani kemijskim pilinzima ili laserima, onda oporavka često uključuje stvaranje krastica koje se ne smiju dirati niti čupati jer su moguće trajne posljedice u obliku hipopigmentacije ili hiperpigmentacije ili ožiljaka.
Da do toga ne bi došlo, brine nova generacija kozmetičkih preparata poput Cicabio Crème renomiranog francuskog brenda Bioderma, koja obnavlja i umiruje epidermu, ublažava osjećaj neugode te smanjuje nagon za češanjem. Ovaj moćni preparat zaslužio je biti bez konkurencije na Estetica Premium Product 2022 (više o projektu možete saznati OVDJE) u kategoriji Najbolje posttretmanske njege.
Bioderma Cicabio Crème
Jedan od najvažnijih aspekata dermatoloških i estetskih tretmana je brzo zacjeljivanje – bez ožiljaka i upalnih procesa, jer jedino ispravan proces cijeljenja osigurava najbolje moguće rezultate. Bioderma Cicabio Crème obnavlja i umiruje epidermu, ublažava osjećaj neugode te smanjuje nagon za češanjem – koji je posebno čest nakon postupaka poput kemijskog pilinga ili microneedlinga. Svi proizvodi Bioderme formulirani su prema principu ekobiologije koja je u središtu NAOS pristupa, za poštovanje ekosustava kože i dugoročno očuvanje njenog zdravlja – zbog čega preparate ovog renomiranog brenda obožavaju zaljubljenice u modernu kozmetiku, ali i dermatolozi diljem svijeta.
S obzirom na to da je umirenje osjećaja svrbeži, peckanja i nelagode iznimno važno nakon svakog dermatološkog tretmana kako bi osigurali neometanu obnovu, stručnjaci iz Bioderme osmislili su tehnologiju Antalgicine™, koja pomaže u regulaciji reaktivnosti kože. I osjetljiva koža odlično podnosi ovu nekomedogenu kremu bez mirisa, koja funkcionira kao savršena njega za iritiranu i oštećenu kožu nakon tretmana. Ispitana je pod dermatološkom kontrolom, a rezultati su impresivni: 80 %-tna obnova kože, njezino umirivanje (95 %) i osjećaj veće ugode (90 %). Kod površinskih ogrebotina, primjena proizvoda tijekom osam dana omogućuje postupnu obnovu kože.
Članica dermatološkog žirija Estetica Premium Product 2022, dr. Ivana Hlevnjak, o ovom je proizvodu rekla: “Bioderma Cicabio Crème vrlo je nježne teksture, ostavlja na koži osjećaj zaglađenosti koji traje dugo. Jako je učinkovita za smirivanje iritacije nakon estetskih procedura.“
S njom se slaže i dr. Jolanda Kanižaj Rajković, koja ističe kako krema poput obloge štiti oštećenu kožu dok ne zacijeli.
“Bioderma Cicabio Crème ublažava osjećaj peckanja i neugode nastao ozljedom kože ili tretmanom, ubrzava procese cijeljenja, samnjuje mogućnost nastanka ožiljaka”, kaže dr. Kanižaj Rajković, a dr. Nevia Delalle nastavlja:
“Ovaj odličan proizvod, osim regenerativnog djelovanja, dobar je ovlaživač kože, djeluje umirujuće, a zahvaljujući analgezijskom djelovanju smanjuje osjećaj nelagode nakon dermoestetskih postupaka. Antibakterijsko djelovanje se pokazalo odlično i kod akneiformne kože. Smanjuje tendenciju za nastanak ožiljnih promjena.”