Čak i ako niste među onim ženama čija svakodnevna beauty rutina uključuje dugačku listu pomno odabranih proizvoda, zasigurno se u vašoj toaletnoj torbici nalazi barem nekoliko koraka za njegu kože. Ljubiteljice kozmetike na zapadu mnogo su opuštenije u pristupu ljepoti, za razliku od primjerice Korejki, čija je rutina za njegu kože među najrigoroznijim u svijetu.
Vrlo teško odolijevamo novim proizvodima za čišćenje, hidratiziranje, zatezanje kože, smanjenje pigmentacija, brisanje bora i mnogim drugima, no jeste li znale da puni učinak tih proizvoda možemo očekivati samo ako ih nanesemo u pravilnom redoslijedu?
Dermatolozi tvrde kako nanošenje proizvoda krivim redoslijedom rezultira smanjenim učinkom, začepljivanjem pora, te u konačnici bacanjem novca.
Zašto je redoslijed toliko važan?
Dermatolozi tvrde – isključivo zbog mogućnosti prodiranja u kožu. Različiti proizvodi za njegu lica imaju različite namjene, pa je i veličina molekula u tim proizvodima različita.
Sve su one namijenjene prodiranju u različite dubine kože, kako bi na željenom mjestu pružile benefite našoj koži. Proizvodi s najviše aktivnih sastojaka, koji su namijenjeni dubokom prodiranju u dublje slojeve kože, poput boostera i seruma, imaju mnogo sitnije molekule koje uspješno prolaze kroz pore na našoj koži.
Veličina molekule određuje raspored nanošenja
Nanesemo li na kožu prvo proizvod s većim molekulama, poput kreme sa SPF-om, zatvorit ćemo prolaz svim ostalim proizvodima, koji će ostati zarobljeni na površini kože i začepljivati naše pore.
Dakle, ne samo da ćemo pogrešnim redoslijedom izgubiti benefite nekih proizvoda, već ćemo nanijeti ozbiljnu štetu zdravlju naše kože.
U nastavku vam donosimo preporučeni redoslijed nanošenja proizvoda za svakodnevnu njegu kože, čije slijeđenje će vam osigurati lijepu, zdravu i čistu kožu, koja se s lakoćom upiti sve aktivne sastojke iz vaših proizvoda za njegu.
Proizvod za čišćenje
Proizvod za čišćenje lica iznimno je važan početak svake beauty rutine, jer je potrebno s kože skinuti ostatke mrtvih stanica i višak sebuma te očistiti pore, kako bi koža bila spremna za daljnju njegu. Ovisno o tipu i specifičnim zahtjevima vaše kože, lice možete čistiti losionima, gelovima, pjenama, ili uljnim čistačima.
Toner
Iako je vrlo često nepravedno zanemaren dio rutine, toner ne biste smjele preskakati, jer kožu vlaži, omekšava, uklanja vodeni kamenac nakon umivanja, vraća prirodnu kiselost koži i djeluje antibakterijski i protuupalno, zbog čega igra veliku ulogu u prevenciji akni i upala na licu.
Booster
Boosteri su relativno nov koncept u njezi kože, no s razlogom su postali neizostavan dio beauty rutine brojnih žena. Princip na kojem funkcioniraju je korištenje visoke koncentracije određenog aktivnog sastojka koji je koži potreban, s idejom da će koži pružiti upravo ono što joj nedostaje, bilo da je riječ o hidrataciji, sjaju, razbuđivanju kože ili suženim porama, nakon čega slijedi redovna njega lica.
Serum
Serumi su zbog svoje dokazane učinkovitosti postali zvijezde u njezi kože. Uvijek se nanose prije hidratantne kreme, a svrha im je prodiranje u dublje slojeve kože, u kojima će aktivni sastojci u vrlo kratkom roku postiži željeni efekt. Serumi su u toj zadaći iznimno uspješni zbog vrlo sitnih molekula, koje prodiru mnogo dublje u kožu od onih u kremama, a najčešće sadrže vitamin C, retinol i vitamin E, jer su vitamini najstabilniji u serumima.
Hidratantna krema
Jedini proizvod za njegu lica poznat baš svakoj ženi je svakodnevna hidratantna njega, o kojoj od djetinjstva slušamo kao o ključnom koraku do zdrave kože. Kvalitetna će krema našu kožu zaštititi, nahraniti, njegovati i pripremiti za makeup. Danas su nam dostupne dermatološke kreme namijenjene različitim tipovima kože i različitim problemima, što uvelike olakšava pronalazak idealne kreme upravo za nas.
Ulje za njegu lica
Mnoge ih žene još uvijek nerado koriste iz straha da će uzrokovati izbijanje prištića i akni. Bojazni nema mjesta, jer su ulja za lice formulirana u iznimno glatke teksture koje neće ući u pore i začepiti ih, već će se zadržati na površini kože i stvoriti barijeru koja će hidratantnu kremu zadržati u koži. Sama po sebi, ulja nisu dobra za hidrataciju, no sprječavaju isparavanje vode, pa su iznimno korisna u njezi kože.
SPF
Dugotrajne dermatološke i farmaceutske preporuke napokon su probudile svijest o važnosti svakodnevnog nanošenja proizvoda sa zaštitnim faktorom. Vrlo je važno zaštitnu kremu nanositi nakon svih ostalih proizvoda za njegu, jer su njene molekule vrlo velike, pa sve što nanesemo preko nje neće prodrijeti u kožu niti ostvariti željeni učinak.
Makeup
Korištenje makeup-a je naravno opcionalno, no važno je da ga nanosite tek nakon što su se hidratantni proizvodi i SPF već upili u kožu, kako čestice makeup-a ne bi začepile pore i uzrokovale stvaranje komedona.
Također, najvažniji savjet vezan za makeup je – redovito ga uklanjajte.
Pilinzi i maske
Osim svakodnevnog čišćenja, preporučuje se u beauty rutinu jednom do dva puta tjedno uvrstiti i kvalitetan piling na bazi salicilne kiseline, koji će odstraniti sve mrtve stanice kože, očistiti pore i zagladiti površinu kože.
Također, hranjive maske pružit će koži dubinsku njegu i hidrataciju, što ih čini idealnim saveznicima redovite njege.