Korekcija odstojećih uški jedna je od rijetkih estetskih korekcija koje se obavljaju kod djece, no, ako ste je preskočili obaviti, a muči vas izgled ušiju, korekciju možete napraviti bilo kada, stoga ne čudi da je interes za ovim zahvatom velik i među odraslim osobama.
Ovo urođeno obilježje može se javiti na jednom ili oba uha, a ako se radi deformitetima ušne školjke, potrebno je napraviti kompleksniji zahvat. Pojava je podjednako prisutna u oba spola, a može biti i nasljedna. Konkretno, o odstojećoj ušci govorimo kada kut između kosti mastoida i stražnje površine uške iznosi više od 30 stupnjeva.
Kako izgleda postupak?
Iako se kod djece izvodi u općoj anesteziji, kod odraslih se zahvat otoplastike bez problema izvodi pod lokalnom anestezijom. Ispravljane hrskavice obavlja se rezovima iza uške, vanjski se nabor hrskavice oblikuje, a eventualni višak kože i hrskavice odstranjuje te se uške fiksiraju u normalni položaj. Operativni rez gotovo je nevidljiv jer se nalazi u naboru između uha i glave, a pacijent odmah nakon zahvata može ići kući. Desetak dana nakon operacije pacijent je sposoban za povratak svojim svakodnevnim aktivnostima.
Ova se korekcija izvodi u gotovo svim privatnim poliklinikama, državnim bolnicama ili kliničkim centrima.
„Više od 30 godina uspješno izvodimo korekcije različitih deformacija i rekonstruktivne zahvate na ušima. Budući da se kirurški rez nalazi iza uha, šav i ožiljci nisu vidljivi. Nakon operacije, uške su učvršćene u željenom položaju i poprimaju elegantniji oblik“, stoji na stranici Poliklinike Tončić, dok na stranicama Poliklinike Bagatin ističu iskustvo zadovoljne pacijentice kojoj je upravo ova korekcija olakšala život.
Cijene zahvata u privatnim poliklinikama kreću se od oko 7 000 do 8 000 kuna, dok je korekcija za djecu do 18. godine u državnim bolnicama ili kliničkim centrima koje rade ovaj zahvat besplatna.