Iako joj se često pridaju razne simbolike, stražnjica je zapravo funkcionalno izuzetno važan dio ljudskoga tijela. Ona nam omogućava da sjedimo, pomičemo noge, da hodamo. Osim toga, u njoj su pohranjene i određene količine masti koje služe kao ‘gorivo’ za organizam u trenucima u kojima nismo u prilici jesti, a gladni smo.
Tri mišića ili puno više?
Iako se o stražnjici često govori kao o najerotičnijem dijelu tijela te su se njome bavili umjetnici, filozofi, modni dizajneri, filmski redatelji i fotografi, mnogi ne znaju da tu mitsku točku zapravo čine tek tri mišića. Njezina osnovna struktura varira od osobe do osobe, od muškarca do žene – različiti su im genetski faktori, ali i način na koji se u njoj akumulira mast, što velikim dijelom ovisi o načinu prehrane.
Neka cvate stotinu cvjetova!
U današnje vrijeme, ‘pravo javnosti’ imaju doista svi mogući oblici i veličine stražnjica. Od malenih, ali čvrstih i ‘prćastih’ pa sve do ‘lelujavih’ i doista velikih, kruškolikih koje imaju sve više pobornika diljem svijeta.
Neka cvate stotinu cvjetova, rekli bismo te stoga ne čudi sve veći interes za povećanjem tog intrigantnog dijela tijela. Naime, vlasnici slabo naglašene ili čak plosnate stražnijce, sve se češće odlučuju za lipofiling – zahvat povećanja stražnjice prijenosom vlastitog masnog tkiva iz drugih dijelova tijela.
Lipofiling – put do željene stražnjice
Prema riječima plastičnog, rekonstruktivnog i estetskog kirurga, doc. dr. sc. Dinka Bagatina iz Poliklinike Bagatin, gdje ovaj zahvat izvode s velikim uspjehom, prednost korištenja vlastitog masnog tkiva je u tome što naše tijelo odlično prihvaća vlastitu mast. Tako se može postići i dugotrajnost rezultata, što se odnosi na onaj dio masnog tkiva koje se ne razgradi.
“Masno tkivo se prenosi, odnosno aplicira u stražnjicu, pri čemu dolazi do volumizacije i regeneracije tretiranog područja. Drugim riječima, povećanjem stražnjice vlastitom masti transferiraju se masne stanice i matične stanice iz masnog tkiva jedne regije tijela u drugu željenu regiju gdje je to potrebno”, pojasnio nam je dr. Dinko Bagatin.
Za što bolje i prirodnije rezultate koristi se tehnika makrolipofiling gdje se koriste stanice promjera većeg od 1 mm, što omogućuje obnavljanje i korekciju volumena velikog područja poput stražnjice.
Osobe koje se odlučuju na lipofiling moraju biti fizički zdrave i ne smiju varirati u tjelesnoj težini, upozorava dr. Bagatin.
“Poželjno je da osoba pazi na prehranu i da ima naviku redovite fizičke aktivnosti. Na konzultacijskom pregledu se, u razgovoru s pacijentom i ovisno o problematici, odlučuje je li ovaj zahvat najbolji za određenu osobu i hoće li ona na ovaj način dobiti željeni rezultat”, pojasnio nam je dr. Dinko Bagatin.
Brojne mogućnosti i realna očekivanja
Ovim zahvatom moguće je naglasiti prirodne obline stražnjice, no moguće je i zaobliti i/ili popuniti plosnatu ili malu stražnjicu kako bi se pacijentima omogućio proporcionalniji oblik tijela. U svakom slučaju, upozorava naš sugovornik, kao i kod drugih zahvata, važno je da pacijent od zahvata ima realna očekivanja. Osim toga, samom zahvatu mora prethoditi temeljita priprema.
“Za vrijeme konzultacija, pacijenta ćemo informirati o tome koju je medicinsku dokumentaciju potrebno prikupiti te ćemo saznati i detalje o eventualnim zahvatima kojima su već bili podvrgnuti, kao i s dosadašnjim ili trenutnim zdravstvenim problemima. Važno je i da pacijent liječniku pojasni svoju motivaciju za upravo taj zahvat te da ga upozna sa svojim očekivanjima”, otkriva nam dr. Bagatin.
Dodaje kako će kod nekih pacijenata biti potrebno poduzeti i dodatne sigurnosne mjere poput ukidanja određenih lijekova, privremenog prestanka pušenja i konzumacije alkoholnih pića, uoči i nakon operacije.
Tijek zahvata
Proces uzimanja masnog tkiva izvodi se u općoj anesteziji. Masno tkivo uzima se kanilama te se, nakon posebnog filtriranja i obrade, a ovisno o tipu masti i vrsti lipofilinga koji se izvodi, obrađene masne stanice apliciraju na željeno mjesto. Mast se najčešće uzima s trbuha i unutarnje strane bedara.
Prema riječima dr. Bagatina, mjesto uzimanja tkiva kraće će vrijeme biti natečeno, uz minimalna oštećenja kože koja brzo zacijele. “U rijetkim slučajevima može doći do pojave podljeva koji će nestati za nekoliko dana. Uzeto masno tkivo i matične stanice iz masnog tkiva odmah se obrađuju i apliciraju u željeno područje. Ubrizgavaju se male količine masnog tkiva, i to u sve slojeve mekog tkiva stražnjice.
Trajanje samog zahvata razlikuje se s obzirom na količinu i vrstu masnog tkiva, a ovisi i o tehnici koju koristimo, no može trajati između 45 minuta i 3 sata. Važno je naglasiti da otprilike 50 – 75% masnih stanica preživi zahvat, stoga je za postizanje željenog rezultata nekada potrebno i nekoliko tretmana. Dodatni tretman se može napraviti nakon 6 mjeseci od prethodnog zahvata”.
Oporavak
Dr. Dinko Bagatin otkriva kako se na mjestu apliciranja može se očekivati lagana otečenost i podljevi koje nije potrebno posebno tretirati. Na području s kojeg su uzimane masne stanice također će biti prisutne otekline, a u rijetkim slučajevima moguća je i pojava podljeva.
“Nakon povećanja stražnjice vlastitom masti, pacijenti bi trebali izbjegavati sjedenje izravno na stražnjici kao i ležanje na leđima, i to najmanje prvih 10 dana, kako bi rezultat bio potpun. Za to vrijeme, uputno je nositi kompresivni steznik kroz mjesec dana, kako bi se smanjilo oticanje. Većina pacijenata može se vratiti na posao već nakon dva tjedna, pod uvjetom da ne obavljaju izrazito sjedilački posao. Naporne i dugotrajne aktivnosti treba izbjegavati barem četiri do šest tjedana”, kaže dr. Dinko Bagatin.
Otkrio nam je i kako je ovaj zahvat izuzetno popularan u svijetu pa tako i u nas, a na njega se odlučuju pacijenti i pacijentice različitih dobnih skupina te tjelesne morfologije. No, naglašava, djelotvornost zahvata ovisit će o problematici koju osoba ima i o mogućnosti korištenja masti kod pacijenta.