Može li se očni kapak podignuti botoxom?

Botox ili botulinum toxin je neurotoksični protein dobiven iz bakterije Clostridium botulinum koji privremeno paralizira otpuštanje neurotransmitera iz živaca. Danas sve više pacijentica, ali i pacijenata bira injekcije botoxa umjesto raznih kirurških zahvata.

Njegove prednosti su brzina samoga tretmana, ali i trajnost učinka koji se može protegnuti i do šest mjeseci. Osim toga, za primjenu botoxa nije potrebna anestezija, a nema ni postoperativnog oporavka kao nakon operacije.

Prednosti botoxa

Na hrvatskom tržištu do sada je bio dostupan samo botulinum toxin farmaceutske tvrtke Allergan, pod imenom Vistabel® od 50 jedinica, registriran za estetsku primjenu na licu, a odnedavno je dostupan i botox prodajnog imena Bocouture®, također od 50 jedinica, njemačkog proizvođača Merz Pharmaceuticals.

Botox se primjenjuje na gornjem dijelu lica – u regiju između obrva, čela te na područje oko očiju, a jedan od čestih razloga odlaska na tretmane botoxom su spušteni očni kapci i osvježavanje umornog izgleda. Budući da je područje oko očiju izuzetno osjetljivo, jako je važno napomenuti da botox u tijelu ostaje samo tjedan dana te da nema nikakvih zabilježenih nuspojava.

Relativno dobri rezultati

Stručnjaci se slažu da botox može postići relativno dobre rezultate kada se primjenjuje na spuštenim kapcima i obrvama uslijed normalnog pomicanja i slabljenja mišića s godinama, ali ne i na dubokim borama oko i između očiju koje nastaju uslijed proteka godina.

Pravilno primijenjen botox može malo podignuti kapke i obrve te pomladiti lice, ali ne dramatično pogotovo ako postoji višak kože i masnog tkiva.

”Najbitnije je pacijentu objasniti da botox ne može zamijeniti blefaroplastiku“, rekla nam je dr. Jeannette Gjurić iz zagrebačke poliklinike Sinteza. Dodala je kako je podizanje kapaka moguće samo u određenoj mjeri te kako to treba jasno iskomunicirati s pacijentom.

Opreza nikad dosta

“Prilikom aplikacije treba biti izuzetno oprezan – jako je važno dobro i pažljivo odabrati mjesto ubrizgavanja botoxa te ispravno procijeniti dozu. Osim toga,  treba jako dobro upoznati i analizirati mimiku pacijenta, budući da je ona vrlo individualna i specifična kod svake pojedine osobe”, upozorava dr. Gjurić.

“Svatko od liječnika ima svoje male tajne, a aplikacija botoxa na ovom području zasigurno nije za početnike. Pogreške se događaju čak i najboljima, a statistika je neumoljiva, stoga opreza nikad dosta“, zaključila je dr. Jeannete Gjurić.

 

Pročitajte još i ...