Svatko od nas je barem jednom u životu učinio ludost ne bi li se riješio bubuljica… Tko od nas nije stavljao zubnu pastu na prištić ili radio masku za lice od namirnica iz frižidera?
Ako ste to učinili jer ste upravo te savjete pronašli na internetu, niste jedini! Naime, u Hrvatskoj se 35 000 puta mjesečno pretražuje pojam povezan s problematičnom kožom na internetu.
La Roche-Posay razumije probleme s kojima se osobe s problematičnom kožom susreću te kao stručnjak za osjetljivu kožu ima misiju pružiti točne odgovore na mnoge nedoumice osoba u vezi problematične kože.
Tako je ove godine održan prvi regionalni #FreeFromSpotsBootcamp na kojem su najpraćeniji YouTuberi u regiji međusobno dijelili svoja iskustva s problematičnom kožom te pogrešne savjete koje su pročitali na internetu. Imali su priliku svoja te najčešće postavljana pitanja svojih followera upitati dermatologicu Jelenu Jakić. Izdvojili smo pitanja na koja morate znati odgovor ako imate problematičan tip kože.
Kako smanjiti vidljivost proširenih pora?
Proširene pore znak su pojačane aktivnosti žlijezda lojnica. Žlijezde lojnice izraženije su na masnoj koži tako da njega kremama i kozmetikom koja je prilagođena tom tipu kože u konačnici dovodi do manje vidljivih pora jer se smanji izlučivanje loja. Ukoliko se radi o jače izraženoj problematici, rade se kemijski pilinzi, tretmani laserom i botoxom.
Što je najbolje za liječenje ožiljaka od akni ili bubuljica?
Ovisno o izražaju i obliku ožiljaka, najbolje je raditi kombinacije kemijskih pilinga i stimulacije kože tretmanima vlastitom plazmom, biorevitalizacijom i slično. Imajte na umu da takvi postupci uvijek zahtijevaju vrijeme i više procedura da bi se postigli rezultati.
Kako se učinkovito riješiti tamnih mrlja (hiperpigmentacije) nakon samog prištića?
Hiperpigmentacije su također vid ožiljka tako da je uz terapije kod kuće potrebno raditi i ablativne metode kako bi se što prije postigao rezultat.
Što je s pubertetskim prištićima na obrazima – kako ih se riješiti i treba li istiskivati?
Pubertetski prištići mogu biti sastavni dio sazrijevanja kože, ali ako se radi o težim oblicima, primjerice, ako su upaljeni i gnojni, svakako ih treba liječiti jer je to dob kada je mladima jako važan izgled, a u konačnici mogu imati posljedične ožiljke za cijeli život. Svakako od najranije dobi savjetujem posebnu njegu takve kože.
Kako se najlakše riješiti mitesera?
Miteseri su početni oblik akni i to su izrazi zatvorenih izvodnih kanala žlijezda lojnica. Ukoliko je potrebno, uz posebnu terapiju i njegu kod kuće mogu se raditi i kemijski pilinzi te čišćenja lica prema preporuci. Treba uvijek naglasiti da je to stanje kože koje će se, ukoliko prestanemo s odgovarajućom njegom, ponovno vratiti.
Što raditi sa sitnim potkožnim prištićima?
Sitni potkožni prištići su zatvoreni komedoni i prvi stadij akne vulgaris. Od njih mogu nastati upalne promjene i jače izražene akne. Takve promjene mogu se čistiti klasičnim tretmanima čišćenja lica, ali obavezno uz prethodnu pripremu kože posebnom kozmetikom iili kemijskim pilinzima.
Pogoršava li šminka stanje akni?
Šminka može pogoršati stanje akni ako je teška i neadekvatna za takav tip kože. Savjet je da šminka bude što laganija i da se radi o puderima i kremama koje kao pigment sadrže minerale koji ne zatvaraju dodatno pore.
Pomažu li kontracepcijske pilule kod problema s aknama ili pogoršavaju stanje?
Kontracepcijske pilule često su izbor liječenja ukoliko se radi o policističnim ovarijima ili nekim drugim jačim oscilacijama spolnih hormona. Ukoliko su kontraceptivi s antiandrogenim djelovanjem, njihov je učinak na kožu uvijek sebosupresivan i vidljiv kao pozitivan na problematičnoj koži.
Dehidrirana koža sklona aknama… Kako je ne isušiti dodatno, a riješiti problem?
Ako se izaberu dobre opcije krema i gelova ( npr. La Roche-Posay Effaclar Duo +), njega problematične kože ne mora uvijek značiti i dodatno isušivanje. Ukoliko se i uz ovakvu prilagođenu kozmetiku koja minimalno isušuje kožu događa da je ona dehidrirana na nekim regijama, rješenje je da se na ta mjesta ne nanosi terapijska krema ako na tom području nema akni, a ukoliko ih ima, uz terapijsku kremu preporučuje se koristiti i dodatna njega hidratantnim kremama.
Zašto koža sklona aknama ne smije biti izložena suncu?
Koža bilo kojeg tipa mora biti dodatno štićena od sunca, a posebno problematična koža. Iako problematična koža na suncu doživljava prolazno poboljšanje, na koncu ipak dolazi do pogoršanja jer se koža od štetnog utjecaja sunca štiti tako da površinski sloj zadebljava, a to se na takvu kožu odražava u vidu zatvaranja pora i pogoršanja nalaza, obično nakon povratka s mora i prestanka utjecaja sunca i mora. Danas postoje kreme koje su terapijske i u svom sastavu osim aktivnog djelovanja imaju i zaštitu od sunca.
Koliko hrana koju jedemo utječe na kožu lica i stvaranje sebuma? Koje namirnice obavezno izbjegavati?
Prehrana utječe na stvaranje sebuma kod svih, a naročito kod ljudi koji u svom genu imaju sklonost inzulinskoj rezistenciji i pretilosti, bez obzira na to je li ta sklonost izražena u fizionomiji. Hrana koju treba izbjegavati su masniji i mliječni proizvodi, kao i svi oblici nezdrave brze hrane jer ona nosi u sebi visoki glikemijski potencijal. Također, bilo kakvi oblici slatkiša kod nekih osoba pokazuju odraz u smislu pogoršanja stanja kože.
Effaclar rutinom do zdrave kože
Br. 1 marka u borbi protiv akni po izboru dermatologa u Hrvatskoj*, La Roche-Posay, nudi potpunu rutinu za problematičnu kožu koja uključuje čišćenje i njegu problematične kože. Čišćenje lica treba predstavljati jutarnji i večernji ritual koji uključuje umivanje kože sa specijaliziranim dermokozmetičkim proizvodima koji kožu čiste od viška masnoća, a uz to imaju i blago keratolitičko i protuupalno djelovanje. Prije odlaska na spavanje, kožu je potrebno temeljito očistiti kako bi se tijekom noći odmarala, obnavljala i disala. Čišćenje ne smije opterećivati kožu, stoga se preporučuje upotrebljavanje nježnih proizvoda.
Neizostavni koraci kada govorimo o čišćenju kože su:
- redovito i svakodnevno skidanje šminke
- pranje lica proizvodom za čišćenje ovisno o stanju, isušenosti i osjetljivosti kože
Effaclar pjenušavi gel za čišćenje nježno čisti masnu kožu sklonu nepravilnostima te ima odlična kozmetička svojstva jer se dobro pjeni i lako ispire. Djeluje antibakterijski i subregulatorno.
Potpuna njega problematične kože zahtijeva posebnu pažnju te je stoga bitno da se koriste proizvodi posebno formulirani za tretiranje osjetljive kože.
Effaclar Duo [+] korektivna je njega koja pojačano djeluje protiv izraženijih nepravilnosti, protuupalno te kako bi spriječila tragove na koži koji ostaju nakon bubuljica. Također, ima dokazanu učinkovitost već nakon 24h.
*GfK Hrvatska: Dermobarometar 2016.