Povećanje grudi bez postoperativnih bolova, sa skraćenim oporavkom i mogućnošću napuštanja poliklinike već dva sata nakon zahvata – scenarij koji zvuči kao neka daleka budućnost estetske kirurgije, uobičajeni je postupak u zagrebačkoj Poliklinici Sinteza.
Zahvaljujući uvježbanom timu i regionalnoj, tzv. blok anesteziji, koja je posljednjih godina doživjela pravu renesansu, zahvat povećanja grudi u ovoj zagrebačkoj poliklinici pozicionirao se na sasvim novi nivo.
Tim liječnika za ovaj zahvat čine vrhunski stručnjaci na čelu s dr. med. Jeannette Gjurić, anesteziologinjom dugogodišnjeg iskustva koja se usavršavala u prestižnim centrima, Innsbrucku i Augsburgu, i plastičnim kirurgom prof. dr. sc. Davorom Mijatovićem, dr. med., jednim od najvećih hrvatskih stručnjaka za rekonstrukciju i plastičnu kirurgiju dojke.
Kako je blok anestezija promijenila viđenje operacije povećanja grudi, što to znači za pacijentice i kako izgleda postoperativni tijek, otkrili smo u razgovoru s dr. Jeannette Gjurić koja nam je objasnila sve o ovoj inovativnoj metodi.
Operacija grudi bez opće anestezije
Poliklinika Sinteza poznata je po slijeđenju, ali i uvođenju trendova u estetskoj medicini i kirurgiji, kao i po korištenju inovativnih metoda. Možete li nam objasniti što je inovativno u primjeni blok anesteziji kod operacije grudi?
Zadnjih godina pratimo ubrzani razvitak tzv. regionalne anestezije, i to ne samo u anesteziološke svrhe, već i za terapiju bolova. Posebno su postale popularne blok anestezije koje se koriste prilikom operacije za različite dijelove tijela, pa tako i za operacije grudi. Na taj način pacijentica dobiva znatno manje lijekova koji se koriste prilikom ovakvih zahvata, a ujedno opada i strah od opće anestezije.
Često nas čitateljice pitaju mogu li se grudi operirati bez opće anestezije. Znači li primjena blok anestezije da se operacija grudi izvodi u lokalnoj anesteziji, ili je riječ o kombiniranju opće anestezije s blokom prsnog mišića za lakši oporavak?
U obzir dolaze obje mogućnosti, sve prema željama pacijentica. Blok anestezija, koja se radi pod kontrolom ultrazvuka, može se koristiti i kao postoperativna terapija boli, ali se može koristiti i kao jedna vrsta lokalne anestezije tijekom samog zahvata. U tom slučaju pacijentica dobije još samo malo sredstva za opuštanje, dakle sediranje, kako bi i u operacijskoj sali mogla biti opuštena i bez straha.
Znači li to da je pacijentica budna tijekom zahvata?
S obzirom na to da se ne ide pod opću anesteziju, pacijentica ostaje tijekom zahvata budna, no ne osjeća nikakvu bol. Upravo je zato potreban uvježban tim i iskusni liječnik koji zahvat može odraditi precizno i u roku od dva sata, kako pacijentica ne bi trebala predugo prolaziti kroz sam proces operacije.
U Poliklinici Sinteza surađujemo s prof. dr. sc. Davorom Mijatovićem, jednim od najvećih stručnjaka za operacije grudi na ovim područjima koji zaista izvrsno poznaje sve operativne tehnike i zahvat može izvesti precizno i brzo.
Što je s različitim pozicijama implantata? Ima li razlike u anesteziji ako se radi o stavljanju implantata pod mišić ili pod žlijezdu?
U ovom slučaju operativna tehnika nije bitna jer se takvom vrstom blok anestezije isključi cijelo područje.
Na kućnu njegu dva sata nakon operacije
Pacijentice vam se obraćaju s povjerenjem i kada je riječ o osjetljivim pitanjima, poput straha od anestezije. Koliko je blok anestezija sigurna u odnosu na ostale?
Uvijek mi je žao čuti kakve sve priče i strahovi postoje po pitanju suvremene anestezije. Svaka pacijentica prolazi detaljne preglede u okviru preoperativne pripreme i ukoliko postoji najmanja sumnja za rizične faktore, radimo dodatne pretrage i odlučujemo o vrsti anestezije. Blok anestezija sigurno je jedna vrsta poštedne anestezije koja minimalno utječe na sve vitalne funkcije. Kao i u svemu, potrebno je proći detaljnu i adekvatnu edukaciju.
Mnoge se dame ustručavaju odlaska na operaciju upravo zbog postoperativnih bolova i dugog oporavka. Možete li nam opisati kako izgleda postoperativni tijek nakon operacije grudi u blok anesteziji?
Blok anestezija se radi još u sobi prije zahvata, pod kontrolom ultrazvuka. Velika prednost ove metode je da pacijentice do 48 sati nakon zahvata, dakle kada su bolovi najjači, gotovo nemaju bolove.
Naše pacijentice u principu odlaze doma nakon otprilike dva sata i izvrsno se osjećaju. Iako oporavak više ovisi o vrsti augmentacije koja je rađena, postoperativnih bolova gotovo da i nema, što sigurno predstavlja dodatnu kvalitetu i ugodniji oporavak.
Za kraj, što biste istaknuli kao glavne prednosti ove anestezije za pacijenticu?
Nema potrebe za općom anestezijom, koristi se manje lijekova, nema gotovo nikakvih bolova nakon operacije i pacijentica nakon zahvata može relativno brzo na kućnu njegu.