Uz sve više slavnih osoba koje objavljuju fotografije svojih “prugica” na društvenim mrežama, strije nikada nisu zauzimale istaknutije mjesto u svakodnevnom razgovoru. Ali pljeskati slikama izbrazdanih bedara Chrissy Teigen i grudi Lady Gage nije isto što i osjećati se ugodno s tim oznakama na vlastitom tijelu. Ako vas okupiraju brige oko strija (sadašnjih ili budućih), vrijeme je za malu edukaciju.
Što su strije?
Strije su oštećenje vezivnog tkiva nastalo uslijed prebrzog rastezanja kože. Svatko, naime, ima kožu koja je genetski predisponirana izdržati određenu količinu istezanja i zatezanja. Ako se udebljate tijekom naglog rasta ili trudnoće, koža će se rastegnuti koliko god može, a zatim će početi pucanje kolagena i elastinskih vlakana koja koži daju oblik, teksturu i elastičnost. Kao rezultat, na površini kože pojavljuju se izdužene brazde, čija dužina može varirati od nekoliko milimetara do 20 centimetara. Ukratko, strije su neka vrsta ožiljka vezivnog tkiva.
Ljubičaste, srebrne, bijele…
Nove strije su crvenkasto-ljubičaste boje, a s vremenom postaju sve svjetlije, dok ne poprime bijelu boju i počnu nalikovati prugama na koži. Važno je istaknuti kako se njihov nastanak ne može baš uvijek spriječiti, niti je davno nastale strije moguće u potpunosti ukloniti, no pravilnom i svakodnevnom njegom kože, posebice u vrijeme trudnoće, njihov je nastanak moguće uvelike izbjeći, a već nastale strije moguće je znatno ublažiti.
Koji su najčešći uzroci?
Ove neestetski ožiljci ponajprije se javljaju na trbuhu, bokovima, bedrima i stražnjici, ali mogu nastati i na ramenima, grudima te nadlakticama. Zahvaljujući brzom, koncentriranom debljanju preko trbuha, trudnoća često rezultira strijama na trbuhu. Drugi uobičajeni uzroci su brzi rast tijekom puberteta, oralni i lokalni tretmani steroidima i neka medicinska stanja koja utječu na hormone, poput Marfanova i Cushingova sindroma.
Ukratko, iako nisu zdravstveni problem, strije nam zadaju muke, ponekad nas čine i nesigurnima. S obzirom na to ih je, na žalost, nemoguće u potpunosti ukloniti kao i spriječiti nastajanje novih, važna je prevencija. Izbjegavajte yo-yo dijete i održavajte zdravu tjelesnu težinu, pijte dovoljno tekućine, unosite u organizam vitamine A, C i cink, masirajte kožu bademovim uljem kako biste potaknuli mikrocirkulaciju… A za tvrdokorne i uporne “ožiljke” donosimo i (ne)kirurška rješenja.
Frakcijski laser
Za vrijeme tretmana koristi se tehnologija frakcijskog lasera kako bi se smanjila vidljivost ožiljaka bez da se ošteti okolno tkivo. Zaglađuje se površina kože, a oni uzdignuti ožiljci, crveniji i pomalo grudasti, pretvaraju se u estetski prihvatljivije, nježnije i svjetlije ožiljke. Tretmanom se postepeno stvara nov, zdrav i gladak kolagen koji zamjenjuje onaj neravnomjeran i grudast u ožiljcima. Učinak laserskog uklanjanja strija je progresivan, što znači da rezultati postaju vidljiviji kroz par mjeseci. Ožiljak izbljeđuje te se bojom postepeno prilagođava ostatku kože. U najvećem broju slučajeva potrebno je nekoliko tretmana za postizanje maksimalnog učinka.
Plasma pen ili nekirurški skalpel
Plasma Pen je minimalno invazivna tehnika koja se temelji na prijenosu kontrolirane količine energije ionizacijom atmosferskog zraka, što stvara seriju sitnih točkica pored linija zatezanja, na samoj površini kože. Time se potiče trenutna kontrakcija i učvršćivanje vlakana kože kako bi se stvorio tzv. “lifting”, odnosno zatezanje kože, i dobio učinak remodeliranja i pomlađivanja. Metoda se koristiti za tretiranje specifičnih područja kože, bez oštećenja okolnog tkiva. Tretman traje 20-ak minuta, a klijent je odmah poslije njega spreman nastaviti s dnevnim aktivnostima.
Tri kirurška rješenja
U slučaju da ne postoji višak kože, nego se samo nagomilala masnoća na području trbuha, rješenje je liposukcija. Laserskom liposukcijom učvršćuje se opuštena koža trbuha i rješava višak masnih nakupina. Ako su u pitanju masne nakupine i višak kože, kombinira se liposukcija (ili laserska lipoliza) kojom se otklanja višak masnih naslaga s kritičnih područja i odstranjenje viška kože. Ako su oslabljeni trbušni mišići, a trbuh je izgubio formu nakon rastezanja u trudnoći, potrebna je abdominoplastika, uz ojačavanje oslabljene stijenke trbuha. Tom se prilikom odstranjuju i višak kože i masne nakupine. Uz uklanjanje viška kože na trbuhu, vraća se i normalni tonus mišića i stara konturu tijela. Ovom metodom moguće je ukloniti i strije s donjeg dijela trbuha ispod pupka. Osim navedenog, važno je napomenuti i da ovi zahvati ne utječu na buduće trudnoće.