Oduvijek sanjate o preplanulom tenu, no vaša svijetla put ne dopušta vam da barem jedno ljeto provedete brončane kože umjesto žarko crvene? Zavidno gledate prijateljice koje na odlaze na plažu u podne, naoružane knjigom i uljem za brže tamnjenje – jer ste svjesni da bi vas takav scenarij vjerojatno odveo u bolnicu zbog opeklina…
Morate li čitavo ljeto provesti u hladu?
Ako pripadate fototipu I ili II, što znači da vam se koža kod izlaganja suncu zacrveni i vrlo teško tamni, vjerojatno ste navikli ljetovanja provoditi u hladu, a na aktivnosti na otvorenom u ljetnim mjesecima već ste i zaboravili.
No, morate li zaista čitavo ljeto provesti u zatvorenom ili dubokoj hladovini? Smijete li provesti nekoliko sati na suncu, barem tijekom godišnjeg odmora?
Postoji li način da ove godine napokon izbjegnete crvenilo, ljuštenje kože, pa čak i bolne opekline?
Odgovor na sva ova pitanja je – da! Ipak, postoje pravila kojih se morate pridržavati želite li uživati u ljetu bez oštećenja kože. Osim onih klasičnih – nosite šešir i prozračnu odjeću, ne zaboravite na sunčane naočale, opskrbite se kremom za sunčanje – postoje još neke smjernice koje biste trebali slijediti.
Kako boravak na suncu učiniti sigurnijim za osobe svijetle puti?
Kako bismo podigli svijest o važnosti zaštite od štetnog sunčevog zračenja, portal Estetica.hr pokrenula je nacionalnu inicijativu #safesummer, koja pod motom „Sigurni i lijepi pod suncem“ okuplja više od 40 dermatologa diljem Hrvatske koji tijekom svibnja i lipnja u svojim ordinacijama našim čitateljima osiguravaju više od 170 besplatnih pregleda madeža.
Više o inicijativi pročitajte OVDJE.
Kako bismo saznali smiju li se osobe svijetle puti sunčati, zašto je za njih rizik veći te postoji li način da boravak na suncu bude siguran i za njih – razgovarali s iskusnim dermatologinjama uključenima u projekt besplatnih pregleda madeža #safesummer. Razgovarali smo s dr. Jelenom Meštrović Štefekov iz Poliklinike Šlaj-Anić te dr. Dorom Madiracom Glasović iz Poliklinike Drinković.
Doznajte što su nam otkrile!
Dr. Jelenu Meštrović Štefekov upitali smo koliko nas prirodni melanin u koži štiti, jesu li tamnopute osobe zaista sigurnije na suncu?
“Melanin je pigment kojeg produciraju melanociti, vrsta stanica koja se nalazi u najpovršnijem sloju kože – epidermisu, a on predstavlja najizravniji štit našeg organizma prema vanjskom svijetu. Melanin se raspoređuje u stanicama epidermisa i poput suncobrana štiti njihovu najosjetljiviju strukturu, samo “srce” stanice – molekulu DNA. Kapacitet melanocita, odnosno količina melanina koji su u stanju proizvesti – uvjetovan je fototipom kože; što je koža tamnija, kapacitet produkcije melanina je veći, a time i zaštita stanica od UV zračenja. No, ne postoji koža koja je 100% sigurna od sunca. Čak i najtamnije kože (Indijci, Afrikanci) mogu na suncu izgorjeti, a svako crvenilo, svaka opeklina od sunca znači oštećenje stanica kože. Drugim riječima, i tamnopute osobe zahtijevaju zaštitu od sunca, osobito ljeti kad UV zračenje doseže ekstremne razine koje koža, ma kako tamna bila, nije u stanju neutralizirati”.
Koji su sve rizici izlaganja UV zračenju veći kod osoba svijetle puti u odnosu na osobe tamnije puti?
“Osobe svijetle puti imaju manji kapacitet produkcije melanina, a samim time i puno više “rupa u suncobranu” koji štiti DNA stanice od oštećenja. Oni brže i lakše izgore na suncu, i imaju povećan rizik za nastanak UV induciranih prekanceroza, karcinoma i melanoma, te preuranjenog starenja kože”.
Dr. Doru Madiracu Glasović pitali smo – kako se osobe svijetle puti mogu adekvatno zaštititi na ljetovanju, kada je nemoguće u potpunosti izbjegavati sunce?
“Osobe vrlo svijetle i svijetle puti (fototip I, II) mogu zadobiti opekline već nakon nekoliko minuta nezaštićenog boravka na suncu, stoga je potrebno koristiti pripravke s vrlo visokim SPF-om (50+) i širokim spektrom zaštite protiv UVA i UVB zračenja. U vrijeme najjačeg UV zračenja (11-17h) poželjno je boraviti u hladu, te uz SPF kreme koristiti i druge metode fotoprotekcije – sunčane naočale, odjeću koja štiti od UV zraka, šešir sa širokim obodom i drugo”.
Mogu li im pomoći suplementi koji koži pomažu iznutra?
“Uz svakodnevno fotoprotektivno ponašanje i zdravu prehranu, dodaci koji sadrže vitamine i minerale s dokazanim antioksidativnim djelovanjem (npr. vit.C, D, E, K, karotenoidi, bakar, cink, selen) svakako su dobar izbor u zaštiti kože iznutra. U osoba koje su preosjetljive na sunčevu svjetlost učinkoviti su također i pripravci na bazi ekstrakta paprati te astaksantina”.
Postoji li način da i osobe svijetle uživaju u sunčanju?
“Ukoliko pitate nas dermatologe, aristokratska put je uvijek u modi, a preplanulost je ustvari obrana kože od štetnog UV zračenja. Osobe svijetle puti ne bi trebale težiti postizanju preplanulog tena, jer imaju povećan rizik od neželjenih posljedica UV zračenja, uključujući fotostarenje, pigmentacije, karcinome kože i maligni melanom. Izlaganje suncu uz korištenje SPF-a dozvoljeno je u ranim jutarnjim ili kasnim popodnevnim satima”.
Kako biste osim sigurni, pod suncem ovoga ljeta bili i lijepi, ali i zdravi, pobrinuli su se partneri projekta #safesummer, vrhunski svjetski brendovi Allergosan, Dermalogica, jane iredale i Kérastase – zahvaljujući čijim ćete proizvodima svoje ljetovanje, ali i ostatak ljeta u gradu provesti u najboljem izdanju.
Dermalogica AGE Smart Dynamic Skin Recovery SPF 50
Dermalogica AGE Smart Dynamic Skin Recovery SPF 50 snažna je formula namijenjena koži koja gubi kolagen, a osim visoke SPF zaštite, pruža i dubinsku hidrataciju, potporu kolagenu, ali i zaštitu od oksidativnog stresa.
Ova će formula posebno povoljno djelovati na dehidriranu zrelu kožu kojoj kronično nedostaje vlage, a na lice, vrat i dekolte nanosi se barem pola sata prije izlaganja suncu. Riječ je o nježnom emolijensu, lagane teksture sa zaštitnim faktorom 50, čija inovativna oleosomska tehnologija omogućuje povećanu UV zaštitu s puno manje kemijskih zaštitnih sastojaka, što ju čini lakšom za nanošenje uz manju vjerojatnost pojave iritacija kože.
Jane Iredale Powder-Me SPF® Dry Sunscreen
Jane Iredale Powder-Me SPF® Dry Sunscreen bezbojni je puder u prahu, a karakterizira ga efekt zdravog sjaja koji ostavlja na licu. Ovaj je proizvod najbolji dokaz kako nije svaka praškasta formula namijenjena matiranju, a osim nježnog glow efekta, licu pruža UV zaštitu i učinak ujednačavanja tena. Koristiti se može na licu i tijelu, a izvrsno će izgledati na ramenima i dekolteu. Posebno nas raduje činjenica da i puder može postati saveznik u zaštiti od štetnog UV zračenja.
Prekrivanje koje pruža ovaj puder lagano je, jednostavno se nanosi i u trenu stapa s kožom, zbog čega odgovara i osjetljivoj koži. Jedinstveni sastojak Montmorilonit njeguje i umiruje kožna oštećenja, dok borov nitrid reflektira svjetlost te omogućava lakšu aplikaciju pudera na kožu.
Kérastase Soleil sprej dvofazno ulje
Da je tijekom ljeta i kosi potrebna zaštita i obnova, nije novost. Zato je projekt #safesummer podržao i brend Kérastase, svojim Soleil dvofaznim uljem u spreju. Proizvod je namijenjen kosi izloženoj suncu, a koristi se bez ispiranja. Sadrži jedinstvenu kombinaciju zaštitnog ulja i slanog spreja za stiliziranje, a kosu oblikuje u samo nekoliko pokreta, posebno naglašavajući “beachy waves” valove.
Ovaj se proizvod brzo upija i trenutačno omekšava kosu, kako bi se oporavila od štetnog učinka sunca, visokih temperatura, slane vode i vjetra. Aktivno štiti kosu od oštećenja od sunca i naglašava njen prirodni sjaj. Na kosi ne ostavlja masne ostatke, a ova nježna, suha i lagana izmaglica štiti kosu kationskim polimerima, UV filtrima i Filter Photo-Defence tehnologijom.
OMNiBiOTiC® Putovanje
Osim sunčanja i kupanja u moru, ljeto karakteriziraju i česta putovanja, a kako bismo tijekom njih bili sigurni i zdravi, pobrinuo se OMNiBiOTiC® Putovanje. Na putovanjima naš probavni sustav može biti vrlo lako uznemiren vanjskim čimbenicima poput hrane na koju nismo navikli, kao i promjenama u dnevnom ritmu.
Konzumiranje stranih mikroorganizama iz vode, leda, salate ili voća može našem probavnom sustavu uzrokovati probleme, a naša se crijeva pokušavaju očistiti – što uzrokuje znatne probavne smetnje. Ljeto je poznato i po crijevnim i želučanim virozama – od koji neke mogu na organizam ostaviti značajne posljedice. Dođe li do infekcije salmonelom, šigelom ili kampilobakterom, problemi će biti još i veći. Zbog toga, uz ostale pripreme za putovanje, ne biste trebali zaboraviti pripremiti i svoja crijeva – stručnjaci preporučuju posebne višesojne sinbiotike, poput OMNiBiOTiC® Putovanje.