Suha koža sklona prištićima – možemo li tretirati akne bez dodatnog isušivanja?

Akne su problem s kojim se većina nas susrela u životu (neki češće i više od drugih) i koliko god iritantne bile, potpuno su normalne. Međutim, itekako se iznenadimo kada se osoba koja ima suhu kožu požali na njih jer polazimo od pretpostavke kako su prištići “rezervirani” za masnu kožu s prekomjernim lučenjem sebuma. Pogrešno!

Narušena zaštitna barijera

Suhu kožu karakterizira manjak prirodnih lipida na površini, a njihova je zadaća održavati prirodu otpornost, graditi lipidnu barijeru i spriječiti isparavanje vlage iz međustaničnog prostora. Kada je riječ o održavanju zdravlja kože, stratum corneum ili rožnati sloj ima ključnu ulogu u očuvanju epidermalne barijere. Ova vitalna barijera ne samo da pomaže u odbacivanju odumrlih stanica, već i “zaključava” vlagu, elektrolite i vodotopive tvari unutar kože, štiteći je time od izvanjskih utjecaja. Međutim, može biti narušena iz različitih razloga.

Kada je epidermalna barijera narušena, suha koža je podložnija akumulaciji viška odumrlih stanica, koje mogu začepiti pore i dovesti do formiranja komedona i upalnih promjena na koži. Dodatno, suha koža može pokušati kompenzirati suhoću povećanom produkcijom sebuma, što dodatno pogoršava problem akni. 

Osim genetski naslijeđenog tipa kože, na pojačanu suhoću mogu utjecati i promjene godišnjih doba, izloženost hladnom i suhom zraku, UV zračenje, neprikladna rutina njege, hormonske promjene, korištenje agresivnih proizvoda za čišćenje lica, ali i zagađen okoliš u kojem boravimo.

Što učiniti i kako se boriti s aknama i prištićima, pitamo naše poznate dermatologe koji su dio ovogodišnje inicijative #pokazise. Zašto se akne javljaju na suhoj koži i kako ih tretirati, savjetuju dr. Vera Plužarić i doc. dr. sc. Maja Tolušić Levak iz osječke Poliklinike Sveti Ante, dr. Ala Ageel iz osječke klinike Dermaesthetic Ageel i dr. Valentina Vučićević iz CROATIA Poliklinike Zagreb.  

Generalni pokrovitelj akcije #pokazise je La Roche-Posay, renomirani francuski dermokozmetički brand za njegu osjetljive kože preporučen od strane dermatologa širom svijeta.

Besplatni pregled akni u okviru akcije #pokazise uključuje dijagnosticiranje stanja kože lica te savjetovanje oko eventualnog potrebnog liječenja. Rezervacije će biti otvorene sve do popunjavanja predviđenog broja termina, a tijekom trajanja akcije dodavat ćemo nove termine.

Svoj termin rezervirajte OVDJE

Akne uzrokuje, objašnjava dr. Vera Plužarić, više čimbenika kao što su genetika, naš imunološki sustav te okolišni faktori. Četiri su glavne karakteristike kože koje dovode do akni: pojačano nakupljanje keratina u otvoru folikula, povećana produkcija sebuma, preveliko umnažanje inače normalnih mikroba kože te upala.

“Pogrešna je pretpostavka da akne nastaju samo ako je koža masna, što potkrepljuje činjenica da se javljaju i u osoba sa suhim tipom kože. Razlog tome je sklonost suhe kože da nakuplja keratin u otvoru folikula što potiče pojačano stvaranje sebuma, zbog čega dolazi do nastanka prekursora akni koji se nazivaju mikrokomedoni. Da bi liječenje akni bilo uspješno, treba biti usmjereno na sva ranije navedena četiri parametra”, kaže dr. Plužarić. 

Treba li suha koža s aknama drugačiji tretman, pitali smo doc. dr. sc. Maju Tolušić Levak. 

“Liječnička terapija za akne, lokalna ili sustavna, jednaka je za sve pacijente bez obzira na tip kože. Ali iznimno je važno koristiti i skincare proizvode koji će spriječiti pretjerano isušivanje i obnoviti kožnu barijeru bez obzira na tip kože.

“Skincare rutina kod suhe ili dehidrirane kože treba sadržavati proizvode za čišćenje lica, hidratantne preparate bez alkohola, parfema i ostalih potencijalnih iritansa te danju zaštitni faktor. Odabirom kvalitetnih preparata koji odgovaraju tipu i potrebama kože postići ćemo optimalan učinak terapije bez neželjenih nuspojava”, kaže dr. Tolušić Levak. 

Dr. Ala Ageel iz osječke Dermaesthetic Ageel nastavlja kako suha koža s aknama iziskuje posebnu njegu.

“Kao što znamo, lokalna terapija kod akni većinom rezultira dodatnom suhoćom kože te zbog toga kod akni sa suhom kožom treba izbjegavati losione koji sadrže salicilate i glikolnu kiselinu te preporučiti kremaste preparate uz dobru hidratizaciju kože i izbjegavati kemijske pilinge”, savjetuje dr. Ageel. 

Dr. Valentina Vučićević objašnjava kako njegovati suhu kožu sklonu aknama. Što izbjegavati, a što nikada ne preskakati… 

Njega suhe kože sklone aknama zahtijeva upotrebu krema koje umiruju, hidratiziraju, koje su bogate ceramidima, koji obnavljaju oštećenu kožnu barijeru, ali pritom ne utječu na stvaranje novih akni. Takve kreme sadrže vitamin B5, skvalan, niacinamid i prebiotike. Za skidanje šminke treba koristiti nježne micelarne otopine ili mlijeka, a za pranje lica  nježne gelove bez sapuna i mirisa ili specijalne kreme koje ne isušuju kožu”, kaže naša sugovornica i dodaje:

“Zabranjeno je istiskivanje prištića zbog opasnosti od jače upalne reakcije u dubljim slojevima kože te stvaranja ožiljaka i hiperpigmentacija. Potrebno je izbjegavati uljne preparate, lokalne retinoide, kreme s većim postotkom glikolne i salicilne kiseline te jače kemijske pilinge, dok se koža ne smiri. Također, nikada ne preskačite uklanjanje šminke prije spavanja, pranje lica i nanošenje hidratantne kreme i ujutro i navečer te korištenje fluida sa SPF 50+ za sunčanih dana”, zaključuje dr. Vučićević. 

Briga o koži počinje pravilnom njegom

Generalni pokrovitelj akcije #pokazise je La Roche-Posay, renomirani francuski dermokozmetički brand za njegu osjetljive kože preporučen od strane dermatologa širom svijeta. Kada je riječ o terapiji akne, najbolji rezultati postižu se u sinergiji između tretmana u ordinaciji i kućne njega, a u ovom potonjem tu je La Roche-Posay EFFACLAR cjelovita linija dermokozmetičkih proizvoda za rješenje protiv nepravilnosti namijenjena svim fazama životnog ciklusa nepravilnosti na koži s visokom učinkovitošću, a uz savršenu toleranciju.

La Roche-Posay Effaclar DUO +M

La Roche-Posay Effaclar DUO +M je revolucionarna trostruka korektivna njega za kožu sklonu nepravilnostima, utemeljena na znanosti o mikrobiomu. Ova krema nudi vidljive rezultate već nakon 8 sati, učinkovito korigirajući mitesere, različite nepravilnosti i mrlje te pomaže u sprječavanju njihova ponovnog pojavljivanja. Posebno je formulirana za masnu kožu sklonu nepravilnostima, kako kod odraslih tako i kod adolescenata, te je prikladna već za osobe od 10 godina nadalje.

Effaclar DUO +M je hipoalergena, nekomedogena i dermatološki ispitana krema pogodna i za osjetljivu kožu. Ključni sastojak je filobiom, koji je utemeljen na znanstvenim spoznajama o mikrobiomu, a djeluje protiv prekomjerne proizvodnje sebuma i smanjuje rast C. acnes IA1, čime pridonosi umirivanju i korekciji nepravilnosti. Uz to, sadrži Procerad™, ekskluzivni i patentirani ceramid koji pomaže u zaštiti od pojave mrlja te niacinamid koji je poznat po hidrataciji i umirujućem učinku.

Više informacija o EFFACLAR liniji proizvoda protiv nepravilnosti potražite OVDJE. 

Pročitajte još i ...