Salma Hayek već godinama ne silazi s lista najljepših žena svijeta, a niti ulazak u 50-e nije narušio njen besprijekoran ten i mladoliko lice. Iako smo navikli od slavnih glumica očekivati luksuzne ritualne njege s kojima održavaju svoj mladenački izgled, ova je ljepotica iznenadila beauty stručnjake diljem svijeta priznanjem kako nikada ujutro ne umiva lice.
Nedavno je izjavila kako se u njezi kože oduvijek pridržava savjeta koji je dobila još kao djevojčica od svoje bake, a to je da ujutro, nakon buđenja, ne pere lice. Objašnjenje kojem Salma vjeruje je da se naša koža noću prirodno obnavlja i nadoknađuje sve što je preko dana izgubila – vodu, prirodna ulja i zaštitni sloj.
Izjavila je i kako lice uvijek očisti navečer, prije spavanja, a sebum koji se sam stvori preko noći smatra korisnim za kožu i ne vjeruje da ga trebamo uklanjati agresivnim sredstvima.
Stručnjaci ipak tvrde drugačije
Dermatolozi i stručnjaci za dermokozmetiku sa Selmom se oko umivanja lica ne slažu. Naime, slažu se kako koža noću proizvodi prirodna ulja i obnavlja svoju zaštitnu barijeru, te nikako ne preporučuju njeno potpuno uklanjane snažnim sredstvima za čišćenje lica, no ne slažu se sa savjetom da licu uopće nije potrebno umivanje, jer će se u suprotnom sebum nataložiti u pore i uzrokovati pretjerano množenje bakterija, što može dovesti do pojave akni.
Dovoljno je odabrati blagi losion za čišćenje koji neće ukloniti mikrobiom kože niti narušiti njenu prirodnu zaštitnu barijeru. Nakon neobičnog savjeta slavne ljepotice, u nastavku vam donosimo još 7 zanimljivih činjenica o koži, koje bi vas mogle potaknuti da promijenite mišljenje o njezi kože i svoju dnevnu rutinu počnete gledati drugačijim očima.
Ima 3 glavne i nebrojeno sporednih funkcija
Tri funkcije kože koje su nam životno važne su zaštitna, regulacijska i osjetna. Koža nas neprestano štiti od okoline, vremenskih uvjeta, zagađenja i ozljeda, regulira tjelesnu temperaturu i znojenje te je glavni senzorni organ za osjet dodira, topline, hladnoće i emocionalnih osjeta. Ove su funkcije kože vrlo specijalizirane te ih niti jedan drugi organ ne može obavljati.
Osim ove tri glavne funkcije, naša koža ima još nebrojeno mnogo uloga i zadataka, kojima svakodnevno pomaže u očuvanju cjelokupnog zdravlja, poput skladištenja vode, sinteze vitamina D, izlučivanja toksičnih supstanci iz tijela i imunološke podrške organizmu.
Svakih 28 dana stvori potpuno novi sloj
Da koža posjeduje izvanredne samoobnavljajuće sposobnosti, svima je poznato. No, znate li da naša koža odbacuje mrtve stanice i stvara nove tolikom brzinom, da je u prosjeku svakih 28 dana stvoren novi površinski sloj? Najaktivnija obnova događa se dok spavamo, kad je prirodna eksfolijacija najjača, zbog čega se velik broj ljudi ujutro budi s osjećajem suhoće na koži. Prirodni proces eksfolijacije možete ubrzati korištenjem nekog od proizvoda za eksfolijaciju, bilo da se odlučite na piling kod kuće ili profesionalni dermatološki tretman.
Prekriva je čak 10 puta više bakterija nego što je stanica u tijelu
Na površini naše kože živi brojni mikroorganizmi, a procjenjuje se kako naše tijelo prekriva oko tisuću milijardi bakterija, i to više od 1000 različitih vrsta. Većina je tih bakterija korisna i donose našem tijelu brojne benefite, poput bržeg zacjeljivanja rana, smanjivanje upala, ali i pomoć imunološkom sustavu u borbi s infekcijama.
Čitav taj ekosistem na površini naše kože naziva se mikrobiom, a rođeni smo bez njega, jer se stvara kontinuirano tijekom cijelog života pod utjecajem spola, godina, klimatskog okruženja i načina života.
Ravnotežu kožnog mikrobioma je izrazito lako narušiti
Mikrobiom naše kože štiti nas od infekcija, zaraza i upala te sprječava prodiranje negativnih vanjskih utjecaja. Ipak, da bi korisne bakterije mogle rasti i držati one opasne pod kontrolom, sprječavajući njihovo množenje, potrebno je održavati delikatnu ravnotežu. S obzirom na to da je mikrobiom sustav sastavljen od živih organizama, on je vrlo promjenjiv te je potrebno koži posvetiti dovoljno pažnje kako bismo ga održali u ravnoteži.
Balans korisnih bakterija mogu narušiti prehrambene navike, lijekovi, vremenski uvjeti, hormonalne promjene i mnogi drugi čimbenici. Narušena ravnoteža mikrobioma često rezultira aknama i infekcijama, a povezana je čak i s dermatitisom i rozaceom.Za uspostavljanje zdravog i uravnoteženog mikrobioma, dermatolozi preporučuju korištenje njege s prebiotičkim svojstvima, jer će ona stvoriti medij za ponovno uspostavljanje ravnoteže bakterija na koži.
La Roche-Posay Toleriane Sensitive je prebiotička hidratantna njega koja smanjuje osjetljivost kože, jača njenu prirodnu zaštitnu barijeru i osnažuje rast korisnih bakterija, čime pomaže koži da sama spriječi potencijalne infekcije.
Sadrži 2% niacinamida koji umiruje kožu, glicerin i ceramid III koji jačaju kožnu barijeru i osiguravaju dovoljno vlage te 73,9% La Roche-Posay prirodne termalne vode s prebiotičkim svojstvima.
Agresivna sredstva za čišćenje donose više štete nego koristi
Savjet s kojim bi se Salma Hayek zasigurno složila je izbjegavanje pretjerano agresivnih proizvoda za čišćenje. Specijalizirana sredstva uklanjaju višak sebuma i nečistoća, no potrebno je obratiti pozornost na vrstu proizvoda za čišćenje, kako ne bismo uništili prirodni mikrobiom i osim štetnih, ubili i korisne bakterije, čime ćemo dugoročno značajno naštetiti koži. Preagresivno čišćenje posebno će štetiti osjetljivoj koži, koja će mnogo bolje reagirati na blage proizvode bez parabena i štetnih kemikalija.
Prebiotička njega Toleriane Sensitive na kožu ne djeluje agresivno, već joj pomaže da s vremenom sama izgradi zdravi mikrobiom, a njena formula klinički dokazano poboljšava funkciju barijere kože* i statistički značajno smanjuje osjećaj peckanja, zatezanja i svrbeža.
Ne tretirate li osjetljivost kože na vrijeme, može doći do razvoja alergija
Koža čija je zaštitna barijera narušena, ne može se sama dovoljno učinkovito obraniti od štetnih vanjskih utjecaja. Umanjena zaštitna funkcija kože čini je podložnom iritacijama, infekcijama i pretjeranim reakcijama na vremenske uvjete, kozmetičke proizvode, pa čak i prehranu.
Osjetljivost kože nije bolest, već stanje kože na koje je moguće utjecati, a ključni korak je osnažiti kožu iznutra kako bi se sama mogla lakše obraniti od svih potencijalno štetnih utjecaja. Zdrav mikrobiom jedan je od glavnih preduvjeta zdrave zaštitne barijere kože.
Koža izbacuje iz tijela više toksina čak i od jetre
Iako nam je pri pomisli na organ koji čisti tijelo od toksina prva asocijacija jetra, naša je koža zapravo primarni organ detoksikacije. Zahvaljujući znojenju, sebumu i milijunima pora na njenoj površini, naša koža neprestano uklanja otrove, nečistoće i otpadne tvari iz našeg organizma. Propušta nepoželjne tvari iz tijela, a istovremeno ne dopušta ulazak nepovoljnih vanjskih utjecaja.
Imajući na umu nevjerojatne sposobnosti naše kože, trebali bismo naučiti kako kvalitetnije brinuti o njoj, a odabir odgovarajuće njege prvi je korak do lijepe kože.
*Rezultat samoprocjene i kliničke evaluacije na 54 žena s osjetljivom kožom, nakon 4 tjedna korištenja, 2 nanošenja dnevno, ujutro i navečer