Crvene, smeđe i roze mrlje na koži omraženi su podsjetnik na prištiće ili akne kojih smo se možda već odavno riješili. Iako se ne radi o ožiljcima, jer ovakve mrljice s godinama izblijede, hiperpigmentacije nakon prištića narušavaju ujednačenost tena. Posebno je frustrirajuć njihov dugotrajni opstanak pa ponekad prođe i nekoliko godina dok se njihova boja u potpunosti ne ujednači s ostatkom tena. Iako ih je lagano prekriti puderom, jer su u ravnini kože, još je bolje rješenje ukloniti ih zauvijek.
Nisu isto što i mrlje od sunca
Pri odabiru proizvoda za tretiranje mrljica od akni ili prištića, treba imati na umu da one nisu isto što i hiperpigmentacije nastale zbog djelovanja melanina. Iako postoje sastojci koji su učinkoviti kod oba tipa hiperpigmentacija, hidrokinon, jedan od najpopularnijih, neće djelovati na roze ili crvene mrljice. Naime, hidrokinon smanjuje proizvodnju melanina i posvjetljuje kožu, a mrljice od prištića ne nastaju zbog melanina. Iznimka su osobe tamnije puti čije su mrlje od akni smeđe boje, u boji kožnog pigmenta melanina – u tim je slučajevima hidrokinon dobra opcija za blijeđenje mrljica.
BHA eksfolijanti
Želite li ujednačen ten, eksfolijacija kože korak je koji ne biste smjeli preskočiti. Eksfolijanti na bazi beta-hidroksilnih kiselina, posebice na bazi salicilne kiseline, izvrstan su odabir jer prodiru duboko unutar pora, čiste ih i sprječavaju nastajanje prištića.
Osim toga, BHA je i snažno protuupalno svojstvo koje smanjuje crvenilo i ubrzava blijeđenje mrlja pa će tako, osim prevencije, ublažiti i postojeće hiperpigmentacije od akni.
Vitamin C
Osim što zaglađuje bore i ublažava znakove starenja, vitamin C snažno je oružje u borbi s hiperpigmentacijama kože. Kao snažan antioksidans, vitamin C brani kožu od daljnjih oštećenja i pomaže ubrzati sposobnost popravljanja postojećih oštećenja na koži.
Potičući sintezu kolagena, ubrzava regeneraciju i cijeljenje kože, a poznato svojstvo ublažavanja mrlja na koži svrstava ga među omiljene beauty saveznike dama diljem svijeta.
Niacinamid
Poznat i kao vitamin B3, niacinamid je vrlo učinkovit sastojak za obnavljanje kože. U nižim koncentracijama (1-2%) koristan je hidratacijski sastojak, dok se postocima iznad 4% koristi za posvjetljivanje hiperpigmentacija i ujednačavanje tena.
Dokazano smanjuje postupalne pigmentacije, posebice hiperpigmentacije od akni, a pomaže i kod svih upalnih stanja kože. Često se spominje i kao jedan od glavnih saveznika masne kože, jer se osim za smirivanje upala, koristi i za tretiranje akni. Ovaj nepravedno zanemareni sastojak zaista može transformirati kožu, poboljšati njezinu teksturu i ujednačiti ten.
Retinol
Derivati vitamina A danas se koriste za različite svrhe u njezi kože – od tretiranja akni do ublažavanja najrazličitijih znakova starenja. Najpoznatiji derivat ovog vitamina svakako je retinol, najpopularniji sastojak proizvoda za noćnu njegu kože.
Vitamin A u svim svojim oblicima djeluje kao stanični komunikator, zbog čega je njegova uloga u tretiranju znakova starenja gotovo nezamjenjiva. Retinol potiče proizvodnju kolagena, prevenira i reducira bore, ubrzava proces izmjene stanica kože, pomaže kod problema s porama i hiperpigmentacijama te osvjetljava ten. Retinol također potiče ljuštenje kože i skidanje gornjeg sloja stanica, kako bi ih zamijenio novim i zdravijim slojem, čime ten postaje ujednačeniji i blistaviji.