Poznavanje načina na koji proizvodi i sastojci u njima funkcioniraju te što donose vašoj koži, može vam uvelike olakšati slaganje vlastite rutine njege. Kvalitetni proizvodi za njegu lica nisu jeftini, pa je u interesu svake osobe koja je na njih potrošila novac, da njenoj koži pruže najveće moguće benefite, što je moguće jedino ako njihovom odabiru pristupimo informirano.
Za postizanje optimalnih rezultata, osim pažljivog odabira sastojaka, važno je imati na umu i gustoću i teksturu proizvoda, a najviše od svega – redoslijed nanošenja. Ako vas različite formule, nazivi proizvoda i njihove namjene još uvijek pomalo zbunjuju, ne brinite – danas vam donosimo vodič kroz njegu lica, kako bi sažeto objasnili kako djeluje svaki pojedini tip proizvoda, koji su vam proizvodi uopće potrebni i na koji način ih možete uklopiti u svoju svakodnevnu rutinu njege.
Čistač lica
Njega svakog lica trebala bi započeti s tri jednostavna koraka – čišćenjem, toniranjem i eksfolijacijom.
Nježni proizvod za čišćenje lica osigurat će uklanjanje viška sebuma, ostataka makeupa i prljavštine nakupljene na licu tijekom dana. Još jedna iznimno važna uloga čistača lica je uklanjanje sitnih čestica prljavštine koje se inače uvlače u pore i uzrokuju akne, infekcije i sivilo tena.
Osim što će nakon čišćenja koža biti mekša i zdravija, bit će i spremna na apsorpciju svih aktivnih sastojaka koje nakon toga na nju stavite.
Toner
Toner ili tonik – kako god ga zvali, ovaj korak njege mnoge žene nepravedno preskaču, a uzrok tome možemo pronaći u tonicima starije generacije koji su isušivali, a često i iritirali kožu. Njihova je uloga zapravo vrlo važna, jer pomažu pripremiti kožu kako bi bolje apsorbirala aktivne sastojke iz proizvoda koje nanesemo nakon toga, a nova generacija tonera u potpunosti je otklonila strah od isušivanja, jer ne uzrokuju iritacije niti na osjetljivoj koži.
Nanesite ih u tankom sloju pomoću blazinice, odmah nakon čišćenja lica, kako bi s površine kože uklonili zaostale kemikalije i toksine koje golim okom nisu vidljive, ali i vratili pH vrijednost u ravnotežu. Prirodna kiselost kože čuva je od upala i pretjeranog mašćenja, no čistači lica zbog svoje lužnatosti ometaju prirodnu kiselost kože, što rezultira pojačanom proizvodnjom sebuma. Tonik će pH vrijednost u trenu vratiti u ravnotežu, kako bi koža bila manje sklona mašćenju, aknama i upalama.
Osim toga, toner će pomoći i u sužavanju pora, ali i u hidrataciji kože, pri čemu novije generacije toneri redovito sadrže i nutrijente važne za zdravlje i ljepotu kože.
Eksfolijant
Piling ili proizvod za eksfolijaciju jedan je od najvažnijih oružja u postizanju ujednačenog, blistavog i mladenačkog tena. Površinu kože svakodnevno oštećuju vanjski faktori poput zagađenja, hladnoće ili vrućine, ali i agresivni proizvodi koje nanosimo te naše prehrambene navike. Akne, suhi dijelovi lica, pretjerano mašćenje, proširene i začepljene pore, sivilo tena – sve su to problemi koje dobar eksfolijant može riješiti.
Najpoznatiji sastojci koje dermatolozi preporučuju za piling lica su AHA i BHA kiseline, koje se u sve češće u nižim koncentracijama nalaze i u proizvodima koje možete koristiti sami kod kuće. Samo neke od njihovih prednosti uključuju vraćanje prirodne svježine i ružičaste boje tena, poboljšanje strukture i jačanje prirodne barijere kože, zaglađivanje površine kože i ublažavanje nepravilnosti i ožiljaka, ali i smanjenje nepravilnosti, hiperpigmentacija, pa čak i sitnih bora.
Nakon osnovnog režima čišćenja, toniranja i eksfolijacije koji je zajednički svim osobama, slijedi njega aktivnim sastojcima, pri čemu će svakoj osobi odgovarati drugačije teksture, koncentracije i tvari, ovisno o tipu i potrebama kože.
Prije nanošenja dnevne kreme ili seruma, osobe čija je koža pogođena aknama trebale bi nanijeti specijaliziran proizvod koji će pomoći u izlječenju postojeći i prevenciji budućih akni, dok osobe normalne kože taj korak mogu preskočiti.
Serum
Pri nanošenju proizvoda s aktivnim sastojcima vrijedi jedno pravilo – tekstura određuje redoslijed. Proizvode čija je tekstura najrjeđa, poput boostera, seruma i esencija, nanesite prve kako bi mogli prodrijeti duboko u kožu. Nanošenje vodenastog seruma nakon guste hranjive kreme ne bi imalo smisla, jer se sitne molekule iz seruma nikako ne mogu probiti kroz gustu kremu i prodrijeti u kožu.
Serume s aktivnim sastojcima birajte ovisno o tipu i potrebama kože, a na tržištu se mogu pronaći serumi svih namjena – od onih s anti-age učinkom, preko matirajućih, hidratantnih, zaglađujućih, s lifting efektom, pa sve do onih koji smanjuju pigmentacije i ujednačuju ten, a na vama je samo da odaberete onaj koži je vašoj koži najpotrebniji.
Tretman za posvjetljivanje pigmentacija
Ako se borite s neugodnim pigmentacijama na licu, a odabrani serum nije namijenjen njihovom izbjeljivanju, u rutinu možete uključiti i depigmentacijski proizvod, pri čemu se najčešće koriste formule koje sadrže vitamin C ili hidrokinon, koji će redovitim korištenjem znatno poboljšati i vrlo izražene pigmentacije. Tijekom ljetnih mjeseci obavezno lice zaštitite i visokim SPF-om, jer vitaminski kokteli za ujednačavanje tena mogu pojačati osjetljivost na sunce.
Hidratacija – ključni korak svake njege
S razlogom ostavljena za sam kraj, hidratantna krema ključni je korak u njezi kože svake osobe, a ne postoji lice koje bez dovoljno hidratacije može biti zdravo, njegovano i mladoliko. Pri odabiru kreme, vodite se istim načelom kao i kod odabira seruma, a to je – prilagodba tipu i problemima kože.
Iako je hidratacija potrebna svima, tip kože odredit će teksturu kreme koja će vam odgovarati – masnu kožu njegujte laganim formula s teksturom gela, dok će normalnoj do suhoj koži odgovarati hranjivije teksture koje će ojačati zaštitnu barijeru i spriječiti gubitak vode.