Većina ljudi barem će se jednom u životu susresti s malim izraslinama na koži koje nalikuju bradavicama i izgledaju kao da „vise na peteljci“. Radi se o fibromima – dobroćudnim izraslinama na koži koje su prema definiciji zapravo dobroćudni tumori vezivnog tkiva.
Na koži izgledaju kao maleni mekani čvorići, veličine od nekoliko mm pa do cm u promjeru. Fibromi su problem estetske naravi – promjene nisu zloćudne, ali ih je tijekom života sve više, radi čega postaju sve uočljiviju. Obično su boje kože, iako mogu biti i svijetlo pigmentirani.
Ponekad se mogu pojaviti i ranije, ali najčešće nastaju u srednjoj životnoj dobi, na mjestima gdje se koža tare, pa su stoga najčešće na vratu, pazusima, preponama, ispod grudi, po trbuhu, kapcima, ali se mogu pojedinačno javiti i drugdje na koži. Njihov broj i veličina se povećava s godinama, no nije poznat uzrok njihova nastanka, iako su nasljedni faktor i debljina bitni faktori u njihovu razvoju.
Estetski problem
Predstavljaju estetski problem, posebice ako se nalaze na površinama koje ne prekriva odjeća, kao što su kapci ili vrat. Tako mogu biti neugodni za nanošenje šminke na očima ili pak za nošenje nakita (ogrlica i lančića), jer nakit može „zapinjati“ za fibrome.
Fibromi se mogu uklanjati različitim načinima, od kojih su neki elektrokoagulacija, laser, ekskohleacija i ekscizija (izrezivanje uz mali šav). Ovi načini uklanjanja nisu pretjerano bolni, ali, ako je potrebno, može se dati lokalna anestezija u obliku kreme s lokalnim anestetikom ili injekcije.
Potreban je samo jedan tretman, osim ukoliko se nalazi veći broj fibroma ili veća površina, kada je tretman potrebno ponoviti. Nakon uklanjanja zaostaju krastice koje se mažu lokalnim antibiotikom nekoliko dana nakon postupka.