Vratili ste se ljetovanja, a s vama su se vratili i nepoželjni „stanari“ na licu, vratu i dekolteu u obliku tamnih mrljica? Hiperpigmentacije su uobičajena pojava i gotovo da ne postoji osoba koja na čitavom tijelu nema niti jednu, posebno nakon nekoliko sunčanim mjeseci.
Naime, upravo izlaganje UV zračenju spada među glavne razloge nastanka pigmentiranih mrlja, a jednom kad nastanu, njihovo uklanjanje možete biti prilično naporan i dugotrajan proces. Iako najčešće nastaju u srednjoj dobi, u sve se većem broju slučajeva pojavljuju i kod mlađih djevojaka – pod utjecajem hormonalnih promjena i pretjeranog izlaganja suncu bez adekvatne zaštite.
Nije svaka hiperpigmentacija ista
U velikoj većini slučajeva riječ je o bezopasnim promjenama koje nastaju zbog prevelike produkcije melanina, a iako se ona najčešće događa zbog UV zračenja, neke su osobe jednostavno skloniji preaktivnom melaninu i koži, zbog čega je njihove koža mnogo podložnija nastanku mrlja.
Upućenijima znaju da nije svaka hiperpigmentacija ista, pa se tako mrlje mogu generalno podijeliti na melazme (koje se obično javljaju na obrazima, nosu, čelu i gornjoj usni uslijed uzimanja kontracepcije i hormonalnih promjena, a pogoršavaju se tijekom izlaganja suncu), zatim na kloazme ili trudničke maske, na postupalne pigmentacije (koje nastaju kao odgovor tijela na ozljede, akne, agresivne tretmane i druga oštećenja) te na mrlje od sunca, poznatije kao staračke pjege uzrokovane pretjeranim izlaganjem suncu.
Kako ih se napokon riješiti? Odgovore donose vaše omiljene dermatologinje
U moru tretmana, proizvoda, uređaja i terapija, često nas čitateljice pitaju što zapravo djeluje i u što se isplati uložiti? Kako bismo vam donijeli najrelevantnije odgovore, za preporuke smo pitali hrvatske dermatologinje s dugogodišnjim iskustvom, koje su se tijekom karijere susrele sa stotinama slučajeva hiperpigmentacija. Što preporučuju pacijentima, što i same koriste te što možete poduzeti kod kuće? Donosimo sve detalje.
Dr. Nevia Delalle
„Najbolji savjet za rješavanje hiperpigmentacija je njihova prevencija – prvi korak je izbjegavanje direktnog izlaganja suncu, prvenstveno kože lica. Prije izlaska svakako preporučujem aplicirati hidratantni serum, a zatim kremu sa SPF-om 50+, koju tijekom dana treba više puta obnavljati. Prije prvog izlaganja suncu savjetujem da se napravi kućni mehanički piling, kako bi boja bila ujednačena – a u slučaju postojećih hiperpigmentacija, preporučujem potpuno izbjegavanje sunca”.
U slučaju da osoba već ima mrlje, važno je odmah nakon ljeta započeti s postupcima blokiranja mehanizama nastanka hiperpigmentacija, kako bi na vrijeme pripremili kožu za sljedeće izlaganje suncu. Osim toga, postoje brojni profesionalni i poluprofesionalni postupci koji se mogu provoditi tijekom zimskih mjeseci, a među njima bih istaknula kemijske i mehaničke pilinge, maske, kreme te serume i eliksire posebno formulirane za rješavanje hiperpigmentacija“.
Dr. sc. Željana Bolanča
„Osobno u prevenciji hiperpigmentacija koristim Vitamin C serum, 4-5 kapi svakog jutra, a tijekom čitave godine koristim kremu s visokim zaštitnim faktorom, trenutno mi je favorit Filorga UV Defense. Jednom godišnje napravim Cosmelan piling, i to najčešće u jesenskim ili zimskim mjesecima“.
„Što se tiče preporuke za osobe koje imaju melazmu (hiperpigmentacije nastale zbog izlaganja suncu za vrijeme trudnoće ili za vrijeme uzimanja pojedinih vrsta lijekova), svakako preporučujem pregled dermatologa radi dogovora o načinu liječenja. Meni se kod liječenja melazme najučinkovitijim pokazao tretman Dermamelan. Ako se osoba ne odluči za neku vrstu tretmana, svakako preporučujem barem lokalnu terapiju s vitaminom C, kremu s visokim zaštitnim faktorom te navečer kombinaciju retinola ili kiselina koje mogu pomoći u uklanjanju neželjenih hiperpigmentacija“.
Dr. sc. Jelena Meštrović Štefekov
„Ljeto je najzahtjevnije godišnje doba za kožu, osobito onu sklonu hiperpigmentacijama. Intenzivno UV zračenje izaziva povećanje u produkciji melanina, a ujedno je i najsnažniji akcelerator procesa starenja kože. Kako je i moj fototip kože sklon pjegicama i hiperpigmentacijama, uz profesionalno, imam i osobno iskustvo u borbi s tvrdoglavim mrljicama. Prve jesenske preparate i tretmane uvijek kombiniram sa snažnim antioksidansima, kako bi uz izbjeljujuću dobila i važnu anti-age komponentu njege“.
„Kad su u pitanju tretmani koje preporučujem za početak jeseni, to su: odmah po povratku su mora (pod uvjetom da ne planirate još koji sunčani vikend na moru) kombinirani tretman blagog izbjeljujućeg kemijskog pilinga / mikrodermoabrazije / mezoterapije, a koktel koji preferiram su antioksidansi, hijaluronska kiselina i izbjeljujući sastojci. Nakon toga, koža je odmah svjetlija, zaglađenija, punija, nahranjena. Ovakvu kombinaciju tretmana ponavljam tijekom godine više puta, mijenjajući jačinu kemijskog pilinga i mezoterapijski ‘koktel’ ovisno o potrebama kože. Kasnije, sredinom jeseni 1-2 puta s razmakom od mjesec dana napravim retinolski piling, koji je za pigmentacijske mrlje pravo otkriće. Od preparata za korištenje kod kuće, preporučujem vitamin C, visoki SPF i obnavljajuće koncentrate.“
Dr. Jolanda Kanižaj Rajković
„Pigmentacije s kojima se susrećem na svom licu su neujednačeno tamnjenje kože tijekom ljetnih mjeseci te neujednačeno ‘nestajanje’ boje kada nam koža počinje posvjetljivati nakon ljeta. Kako bih maksimalno umanjila to ‘šarenilo lica’, svake godine prije ljetne sezone napravim nekoliko tretmana mikrodermoabrazije i time maksimalno ujednačim debljinu rožnatog sloja, nakon čega započinjem s kremama sa zaštitnim faktorom“.
„Osnovni serum koji tada koristim u jutarnjoj i večernjoj njezi je Kiehl’sov Clearly Corrective Dark Spot Solution, čiji C vitamin učinkovito ujednačuje ten. Istovremeno, koristim i Guerlainovu liniju iluminirajućeg makeupa koja reflektira svjetlo i pruža dodatni sloj zaštite.
„U ovo vrijeme, krajem ljeta, osim ponavljanja mikrodermoabrazije, tretmanima dodajem i nježne AHA kiseline. Primjerice, HydraFacial tretman u istom tretmanu radi mikrodermoabraziju, kiselinski piling te hidrataciju lica, dok će nježan Quadro StarNext laser iz područja infracrvenog svjetla djelovati na posvjetljivanje kože, ali i na poticanje obnavljanja elastičnih vlakana i kolagena koja su se tijekom sunčane sezone oštetila.“