S godinama naša koža počinje pokazivati znakove starenja. Gubi mladoliku svježinu, postaje opuštenija, naborana i umornija. Što poduzeti kada godine na licu počnu ispisivati svoje znakove upitali smo dr. Ivanu Nolu, spec. dermatovenerologije, koja nam je kroz dva konkretna slučaja objasnila kako licu vratiti mladolik izgled i svježinu.
Blistavost kože
Prvi slučaj: Klijentica ima 40 godina i želi tretman za blistavost kože. Što joj možete preporučiti?
Za cjelokupnu blistavost kože predložila bih kombinaciju medicinskih kemijskih pilinga, i to srednje dubokih. Kemijski piling podrazumijeva upotrebu neke od kemikalija koja se nanosi na kožu s ciljem da izazove ljuštenje površinskog sloja kože.
Efekt kemijskog pilinga ovisi o tome koja se kemikalija upotrebljavala u tretmanu. Osim za vraćanje sjaja kože, za ujednačenje pigmentacije, sužavanje pora, održavanje elastičnosti kože i poboljšanje tonusa, koriste se i kod terapije akni, rozaceje i melazme. Danas se, osim nama poznatih glikolnih kiselina, koristi i niz drugih pilinga koji se primjenjuju u kombinaciji s botoxom i dermalnim filerima, i upravo ova kombinacija predstavlja gotovo čarobnu formulu za održavanje izgleda što duže svježim.
Kemijski pilinzi kategorizirani su na temelju dubine djelovanja na površinske pilinge, srednje i duboke pilinge. Trenutno su površinski pilinzi najčešće izvođeni, iako ne postižu potpuno poboljšanje dubokih bora ili opuštene kože, ali pridonose uvelike na poboljšanje boje i teksture kože i tako osiguravaju svježi izgled.
Podočnjaci, spušteni obrazi i naborano čelo
Drugi slučaj: Imate klijenticu od 55 godina – naborano čelo, višak kože ispod očiju (bez tamnih kolutova), spušteni obrazi i deblja koža. Što poduzeti?
Kod slučaja spuštenih obraza, za redefiniranje kontura lica osim tretmana hijaluronskim filerima i botulinom koriste se i mezoniti. Ovaj, inače jako dobro prihvaćen tretman, pruža dva efekta koji se međusobno nadopunjavaju: kao prvo postiže se diskretan, prirodan, ali instant lifting efekt (redefiniranje ovala lica, redefiniranje konture donje čeljusti i postizanje jače ekspresije lica). Nakon toga se postiže efekt regeneracije kože upravo kroz proces apsorbiranja niti. Vrste niti i procjena regija koje se trebaju tretirati određuju se strogo individualno, ovisno o potrebama kože i zahtjevima klijenta.
Rezultati, ovisno o životnoj dobi i ovisno o kvaliteti kože, traju godinu i pol dana do dvije, s naglaskom da je i nakon postavljanja mezoniti potrebno kožu održavati kroz tretmane mezoterapije, matičnim stanicama ili kemijskim pilinzima.
Za problem viška kože vjeđa savjetujem nekirurški tretman Plasmage. Periokularna regija posebno je osjetljiva i posebno zahtjevna regija za bilo koju vrstu anti-aging tretmana, s obzirom na to da je koža ove regije izrazito osjetljiva, a i samo područje je u centru svakodnevnog socijalnog kontakta.
Razvoj nove tehnologije bazirane na plazmi „plasma based energy“ omogućuje nekiruršku korekciju gornjih i donjih vjeđa. Plasma tehnologija Plasmage uređajem sublimacijom bez ablativnog efekta na kožu omogućuje zatezanje kože i rješavanje viška kože i bora, na određenim regijama. Pod djelovanjem energije plasme na tkivu se razvijaju sitne krastice koje iščezavaju unutar 5 – 7 dana.
Manje crvenilo tretirane regije može trajati do mjesec dana i slobodno se u potpunosti kamuflira puderom i obavezno štiti od utjecaja sunca. Procedura se obično provodi u dva, rjeđe u tri tretmana s razmakom od mjesec dana. Ovom tehnikom se rješavaju i nabori kože ispred uški kao i bore na vratu.
Za volumen obraza najvjerojatnije bi bilo potrebno dodati manju količinu hijaluronskih filera.
Hijaluronski fileri su namijenjeni za tretiranje svih zona lica. Njihovim injiciranjem u kožu postiže se, dakle, ne samo popunjavanje bora i vraćanje izgubljenog volumena već i rehidracija kože upravo zbog retrakcije molekula vode, a dokazano je da dovodi i do regeneracije kolagena kao i stvaranja novog kolagena.
Tretiranje određenih područja lica posebnim tehnikama postiže se zapravo efekt liftinga lica.
Hijaluronske filere često moramo kombinirati s drugim tretmanima, koji djeluju na druge promjene na koži, kao što su hiperpigmentacije, keratoze, proširene pore. Tretmani koji se s filerima često kombiniraju jesu mezoterapija, PIXEL radiofrekvencija, kemijski pilinzi, botulin, laserski tretmani kao i LPG tretmani, jer svaki od ovih tretmana ima određene domete i područja djelovanja.
Zbog potrebe vraćanja većeg volumena na određenim područjima, tretmani se moraju provesti kroz dva do tri navrata, kako bi se postepeno volumen nadomjestio. Ponekad je potrebno i 20 ml hijalurona kako bi se licu vratio volumen.
Nakon tretiranja lica malim količinama hijalurona, uglavnom nema modrica, kao niti otoka, no kod tretiranja lica većim količinama hijalurona mogu zaostati tijekom 7 – 10 dana modrice, uz manji otok, no i ove promjene se pravilnom uporabom korektora vrlo lako prikriju.
U slučaju da nam je kirurški lifting potreban, a ne možemo odlučiti za takav zahvat, hijaluronski fileri omogućit će da u znatno velikoj mjeri poboljšamo izgled lica, vratimo volumen, dobijemo efekt liftinga, smanjimo bore, a da pri tome zadržimo prirodnost. Kada saberemo sve što nam hijaluron može pružiti, zaista možemo biti sretni što živimo u eri hijalurona!
Za rješavanje problema naboranog čela svakako bih savjetovala botox, čudesnu tvar koja djeluje na nestanak bora na čelu i oko očiju. Rezultat botoxa obično traje 5 – 6 mjeseci, nakon čega se tretman ponavlja. Pravi efekt botoxa je svjež i odmoren izgled lica, otvoren pogled, diskretno podignute obrve i nestanak bora oko očiju (imajte na umu da je ponekad za preduboke bore potrebna kombinacija s hijaluronom). Jednako tako i za botox mogu reći da smo sretni, kada govorimo o estetici, da živimo u eri botoxa.