Iako se u posljednje vrijeme Hollywoodom proširio trend neumivanja, brojni dermatolozi složili su se da se radi o besmislici te da se koža treba čistiti. Tijekom dana naše je lice izloženo negativnim utjecajima iz okoliša. Nečistoće koje se tako nakupljaju na licu onemogućavaju funkcioniranje prirodnih zaštitnih mehanizama te sprječavaju pravilno djelovanje aktivnih sastojaka iz proizvoda za njegu kože.
Kada ne čistimo kožu, na njoj se gomilaju i odumrle stanice koje začepljuju pore i onemogućavaju da koža izbacuje toksine na površinu te da upije aktivne sastojke iz kreme. Redovito i pravilno čišćenje kože vrlo je važno kako biste je održali lijepom i zdravom, a, osim toga, očišćena koža i sporije stari.
Dva puta dnevno
Lice se treba čistiti najmanje dva puta dnevno: ujutro i navečer. Naime, osim što se nečistoće nakupljaju tijekom cjelodnevnog izlaganja negativnim utjecajima iz okoline, one se nakupljaju i tijekom noći. Čišćenje kože trebalo bi uključivati tri koraka: čišćenje, toniziranje i hidratiziranje. Nemojte preskakati tonik jer on uklanja zaostale nečistoće i dodatno hidratizira kožu do njenih najdubljih slojeva.
Iako vam se možda čini da ujutro nije potrebno temeljito očistiti kožu jer na njoj nema makeup-a, činjenica je da se koža preko noći obnavlja pa ujutro imamo više mrtvih stanica i masnoća na njoj, stoga je prije nanošenja makeup-a svakako potrebno pravilno očistiti.
Potpuno odstranjivanje makeup-a
Pravilna njega kože uključuje svakodnevno uklanjanje šminke i proizvoda koje smo nanijeli na lice (ostataka krema sa zaštitnim faktorom i hidratantnih krema) te nečistoća iz okoliša. Tek nakon što se sve to ukloni s lica, nanose se serumi i kreme, ovisno o potrebama kože. Za pravilni njegu osobito je važno koristiti proizvode za čišćenje lica koji ne dovode do dehidracije kože.
Različiti proizvodi za čišćenje lica
Lice možemo čistiti različitim kozmetičkim proizvodima, izbora ne nedostaje, a svakako su preporučljivi proizvodi koji ne mijenjaju pH kože i ne dovode do dehidriranosti kože koja stvara osjećaj suhoće, zategnutosti i nadraženosti kože.
Gel najučinkovitije uklanja nakupljenu masnoću, dnevnu prljavštinu i preostalu kozmetiku na masnoj koži, a preporučuje se osobama s masnom kožom jer u sastavu gotovo nema masnoća, dobro se pjeni i prikladan je za njegu kože uz blago masiranje.
Micelarne otopine su blage i sadrže aktivne sastojke koji poput magneta izvlače nečistoću iz najdubljih slojeva kože, a da pritom ne narušavaju njezinu prirodnu pH-ravnotežu.
Mlijeko za čišćenje savršeno je ako imate osjetljivu i suhu kožu jer je istovremeno čisti i štiti te se ne mora ispirati s vodom koja dodatno isušuje kožu.
Sapuni isušuju kožu
Iako su se nekada za čišćenje lica koristili sapuni, treba imati na umu da, iako nisu agresivni kao prije, ipak imaju svojstvo uklanjanja zaštitnog sloja te dovode do dehidracije kože.
Djelovanjem agresivnih čistača, na bazi sulfata, koža gubi vlažnost i nastaju suhe, dehidrirane stanice te se javlja osjećaj zategnute i suhe kože. Naime, sapuni povisuju pH kože, zbog čega dolazi do dodatnog isušivanja stoga ih je u svakodnevnoj njezi kože lica bolje izbjegavati.