Kada biraju makeup, žene će vam najčešće reći da teško pronalaze dobar puder – puder koji ne isušuje kožu, savršeno prianja i prekriva, a istovremeno dopušta koži da diše i idealne je nijanse. Osim toga, nije isto koristite li puder ljeti ili zimi – slijedi nam zima i sezona grijanja, a osim savršene nijanse i teksture, trebat će vam puder koji ne isušuje kožu i ne ostavlja ljuskice po licu.
O puderima smo razgovarali s dvjema stručnim damama, dermatologinjama dr. Željanom Bolančom i dr. Nevijom Delalle koje su nam otkrile gdje nabaviti idealni puder, što u slučajevima problematične kože, koja je razlika između drogerijskih i dermatoloških brandova i o čemu voditi računa pri odabiru pudera.
Za problematičnu i osjetljivu kožu odaberite dermatološki puder
Ako ste mislili da je svejedno kupujete li puder u ljekarni ili drogeriji, prevarili ste se. Kod različitih stanja kože, kao što je rozaceja ili pretjerano crvenilo kože, nije dovoljno samo da puder dobro prekriva već i da odgovara svim potrebama kože i ne pogoršava njezino stanje, a to je ono što može pružiti samo dermatološki puder.
„Osim što imaju korektivni učinak, dermatološki puderi mogu imati i dodanu vrijednosti, u smislu da su namijenjenim posebnim dermatološkim bolestima kože, a u prvom redu tu su akne i rozaceja. Za ove dvije bolesti, koje može karakterizirati izrazito upalno stanje, bitno je da imaju sastojke koji djeluju protuupalno. Jedan od takvih sastojaka je eperulin koji smanjuje upalu,a može biti prisutna i salicilna kiselina (u niskim postocima) koja djeluje eksfolirajuće (ljušti površinski sloj kože) i ne dozvoljava začepljivanje pora“, objašnjava dr. Željana Bolanča.
Osim protuupalnog djelovanja, dermatološki puderi u sebi imaju i mineralni pigment koji ostvaruje visoko korektivan učinak i ne pogoršava dermatološka stanja. Koliko su visoko korektivni, govori to da su namijenjeni za potpuno prikrivanje različitih nepravilnih pigmentacija kao što su ožiljne promjene, melazma ili lentigo.
„Zabluda je da korektivni puderi nisu dobri za osobe problematičnom kožom, jer su svi dermatološki puderi koje kupujemo u ljekarnama testirani na osjetljivoj koži, nekomedogeni (ne začepljuju pore) i omogućavaju visoko prekrivanje nepravilnosti. Ukoliko imate problematičnu kožu, važno je da ne hrlite nužno ka prirodnoj ili organskoj kozmetici, jer su upravo takvi sastojci izrazito alergogeni i mogu stvoriti još izražajnije reakcije, ali, naravno, postoje i izuzeci“, ističe dr. Nevia Delalle, dodajući kako takvi proizvodi imaju oznaku oil free, a u sastavu polyhidroksi kiseline, cink, titanium dioksid, vitamine (C, E, B…), salicilnu kiselinu, derivate vitamina A i brojne druge sastojke.
S obzirom na to da puder „stoji“ na koži cijeli dan, bitno je naglasiti da dermatološki puderi nemaju nikakvih parabena, niti sličnih kemijskih sastojaka koji mogu naštetiti koži, naglašava dr. Bolanča.
Hidratantna i anti-age njega za suhu i zrelu kožu
Dok je kod masne i mješovite kože ponekad potrebno kombinirati tekući puder i puder u kamenu kako bi se postigao mat efekt, u slučajevima suhe i zrele kože treba odabrati hidratantni, transparentni puderi, ili onaj na bazi ulja, a odlične su i BB ili CC kreme kada su u pitanju manje nepravilnosti.
„Većina takvih farmaceutskih proizvoda ima i visoki zaštitni faktor, ali i brojne anti-age sastojke. BB kreme nastale su upravo u dermatološkim ordinacijama kada se javila potreba zaštite i korekcije lica nakon dermatoloških zahvata. Iz ovoga se može zaključiti da ovakav proizvod ne smije imati u sastavu iritanse i, između ostalog, mora imati umirujuće djelovanje“, objašnjava dr. Delalle.
Uz hidrataciju i antioksidativno djelovanje, ovi preparati omekšavaju kožu, prekrivaju nepravilnosti, ujednačavaju ten i uglavnom imaju i anti-age učinak s ciljem „all in one“ kozmetike ukoliko se koriste u svakodnevnoj njezi, slažu se dermatologinje.