Grupe spojeva dobivenih iz obitelji vitamina A, od kojih je najpoznatiji retinol, dokazano smanjuju sitne bore, teksturu kože čine glatkom i pomažu u ujednačavanju tena, a izvrstan učinak imaju i na proširene pore i problematičnu kožu. Potičući proizvodnju kolagena i ubrzavajući proces izmjena stanice kože, pravi su anti-age saveznik i nezaobilazan dio cjelovite beauty rutine.
Iako je retinol postao zvijezda dermokozmetike, zbog svoje snage i, mnogi će reći, „agresivnosti“, predmet je diskusija i jedan od sastojaka uz koji se veže najviše mitova. Što je istina, a što ne i kako od ovog djelotvornog sastojka izvući najviše? Za portal Total Beauty odgovorili su renomirani dermatolozi.
Retinol se treba koristiti svakodnevno da bi polučio dobre rezultate?
Hidratantna krema ili proizvod za čišćenje lica svakako su skincare preparati namijenjeni svakodnevnom korištenju, no proizvodi s retinolom sasvim su druga priča. Iako se mogu koristiti redovito, koristite li ih po prvi put, vašoj će koži trebati neko vrijeme da se navikne na ovaj moćni sastojak. Naime, pretjerate li s retinolom, koža bi mogla postati crvena i iziritirana.
Američka dermatologinja i stručnjakinja za njegu kože, dr. Gervaise Gerstner preporučuje korištenje retinola jednom tjedno, barem u početku, dok se koža ne privikne. Jednom kada koža „prihvati“ retinol, možete ga koristiti i češće – otprilike svaki drugi dan, a količina koju savjetuje dr. Gerstner, barem za početak, veličine je zrna graška.
Retinol se ne smije koristiti oko očiju?
Tanka koža oko očiju posebno je sklona razvijanju znakova starenja. Osjetljiva i delikatna, zahtijeva posebnu pažnju i pomno odabranu njegu. Pri odabiru njege ove zahtjevne regije, mnogi retinol zaobilaze u širokom luku, smatrajući ga preagresivnim sastojkom.
Dr. Ted Lain samo je jedan od dermatologa koji ovaj uvriježeni mit žustro opovrgava. Naime, dr. Lain tvrdi kako je područje oko očiju zapravo regija koja od retinola ima najviše koristi. Potičući sintezu kolagena i izmjenu stanica, retinol vrlo uspješno reducira znakove starenja, dehidracijske bore, pa čak i podočnjake.
„Kako biste izbjegli iritacije i crvenilo, proizvod s retinolom pomiješajte s hidratantnom kremom i nanesite u tankom sloju“, objašnjava, dodajući kako su na tržištu dostupne i posebne kreme s retinolom namijenjene baš području oko očiju.
Retinol se ne smije koristiti ako se izlažete suncu?
Iako je retinol sastojak koji se nikako ne smije „kombinirati“ sa suncem, tome možete doskočiti proizvodom sa SPF-om, koji je potreban i u hladnijim, jesenskim danima.
„Da će retinol učiniti kožu još osjetljivijom na sunce, glavna je briga većine dama koje koriste ovaj snažni sastojak. Uobičajene mjere opreza, poput kreme sa zaštitnim faktorom minimalno 30 zaštitit će kožu čak i ako ste na nju nanijeli retinol“, objašnjava dr. Lain.
Osobe osjetljive kože ne smiju koristiti retinol?
Zbog etikete „agresivnog“ proizvoda, mnogi ljudi osjetljive kože izbjegavaju upotrebu retinola. Da to ne treba biti tako, ističe dr. Rachel Nazarian, američka dermatologinja. I osjetljiva koža pokazuje znakove starenja, a retinol može biti izvrstan anti-age saveznik.
„Osobe osjetljive kože također smiju koristiti retinol, no trebaju ga koristiti oprezno. Ako je proizvod prejak, možete ga pomiješati s hidratantnom njegom, a osobe osjetljive kože upotrebu retinola trebale bi ograničiti na maksimalno dva puta tjedno.“
Ako koža burno reagira na retinol, primjena bi se trebala smanjiti. Ako ni to ne pomogne, dr. Nazarian savjetuje obratiti se dermatologu koji će vam pomoći u odabiru zamjenskog proizvoda.
Retinol možete početi i prestati koristiti kada poželite?
Istina, retinol možete prestati koristiti kada god želite, no želite li kontinuirane benefite ovog sastojka, trebali biste ga koristiti redovito.
Tako se ne preporučuje, primjerice, koristiti retinol nekoliko tjedana, a potom prestati čim primijetite dobre rezultate.
„Primjena retinola prave učinke pokazuje tek nakon nekoliko mjeseci korištenja. Proizvodnja kolagena očituje se nakon određenog perioda, a s vremenom se dodatno poboljšava. Prestanete li koristiti retinol prerano, poništit ćete postignute rezultate“, objašnjava dr. Lain.
Svi su proizvodi s retinolom isti?
Svaki brand ima svoju posebnu formulaciju koja kombinira različite sastojke s retinolom, bilo da se radi o antioksidansima ili emolijentima koji osiguravaju bolju podnošljivost retinola.
„Koji će proizvod odgovarati baš vama, ovisi isključivo o karakteristikama vaše kože. Različiti proizvodi sadrže retinol u različitim količinama, stoga obratite pozornost na ono što piše na etiketi“, savjetuje dr. Gerstner.
Iako neki brandovi ovaj podatak smatraju povjerljivim, postotak udjela retinola najčešće je naveden na proizvodu.
Od retinola dobrobiti ima isključivo zrela koža?
Zbog marketinških kampanja stvorio se mit da je retinol namijenjen isključivo osobama zrelije dobi. Isina, izvrstan je u borbi protiv gotovo svih znakova starenja, no dobrobiti od ovog sastojka ima i mlada koža.
„Retinol se može koristiti i u tinejdžerskim godinama. Pomaže u borbi s miteserima, sprječava nastanak prištića i prevenira znakove starenja“, dodaje dr. Nazarian.
Učinkovit je i u tretiranju akni, a ovisno o namjeni, preporučuje se i retinolna kiselina za koju će vam ipak trebati recept liječnika.
Retin A isto je što i retinol?
I retinol i Retin A vrste su skupine retinoida, no nije riječ o istom sastojku. Tretinoin, pod komercijalnim imenom Retin A, bio je prvi retinoid. U sedamdesetima se koristio isključivo za tretiranje akni, no znanstvenici su kasnije ustanovili da izbljeđuje ožiljke nastale od akni, ublažava hiperpigmentacije i ubrzava proces izmjene stanica kože.
Retin-A sadrži aktivni sastojak tretinoin (all-trans retinoična kiselina ili retinoična kiselina) i izdaje se na liječnički recept. Naime, tretinoin je mnogo snažniji od retinola pa s njime dolazi i veća šansa od iritacije, stoga s upotrebom treba biti posebno oprezan.
Izvor: www.totalbeauty.com