Ove sastojke treba izbjegavati na koži sklonoj aknama

Washing Face

Iako većina tinejdžera pojavu akni u adolescentskoj dobi smatra normalnom, rijetko tko od njih se s tom situacijom miri. Neki od prvih impulsa kod pojave akni, nažalost nije odlazak na pregled dermatologu, već razne ‘uradi sam varijante’. No, iako je tržište doista jako dobro opskrbljeno svim mogućim preparatima za njegu problematične i aknama sklone kože, nije sve za svakoga pa tako tu također valja pravilno i pametno birati.

Svijest o važnosti terapije i pravilnog tretmana ovog problema je ključna. Upravo zato, portal estetica.hr je prije dvije godine pokrenuo nacionalnu kampanju pod nazivom #pokazise kako bi educirao javnost o problemu akni i podigao svijest o važnosti dermatološke terapije.

Inicijativa se i ove godine provodi u liječničkim ordinacijama i poliklinikama u brojnim hrvatskim gradovima od siječnja do ožujka, a svaki dermatolog osigurao je najmanje četiri termina za pregled akni i konzultacije vezane uz taj problem.

Važnost pravih sastojaka 

Danas je odabir kozmetike za kožu sklonu aknama iznimno prilagođen pa svaka ozbiljnija dermokozmetička kuća ima specifične linije za njegu upravo takve kože, pa krajnji korisnik nije osuđen na proučavanje svakog pojedinog sastojka i vrste formulacije. No, prilikom odabira preparata za tretiranje akni kod kuće, valja se informirati o tome koje sastojke ti proizvodi nikako ne bi smjeli sadržavati. Stoga smo savjet i preporuke potražili kod tri renomirane dermatologinje koje su dio inicijative Pokaži se, a to su prim. dr. sc. Ružica Jurakić Tončić,  dr. Maja Kovačević i dr. Ivana Prkačin.

Sve tri stručnjakinje složne su u ocjeni da bi osobe s masnijom kožom, dakle, onom sklonom aknama, trebale izbjegavati komedogene supstance. Prema riječima prim. dr. sc. Ružice Jurakić Tončić, komedogenost se odnosi na sklonost začepljivanja izvoda žlijezda lojnica, a danas znamo da su neke tvari više ili manje komedogene.

prim. dr. sc. Ružica Jurakić Tončić

“Na popisu komedogenih sastojaka nalazi se dosta proizvoda koje smatramo prirodnima. Primjerice – arganovo ulje, pčelinji vosak, razna ulja – šipka, jojobe, shea maslac, suncokretovo ulje, ulje sjemenki grožđa, ulje divlje ruže, skvalan, ulje sjemenki breskve, sezamovo ulje,  kakao maslac, kokosov maslac te ulje sjemenki lana”, otkriva nam dr. Jurakić Tončić.

Dodaje da se komedogenost određenog proizvoda rangira se na skali od 0 do 5 – od izrazito nekomedogenog pa do potpuno komedogenog. Mjesto komedogenih i izrazito komedogenih sastojaka (na skali su to 4 i 5) uglavnom zauzimaju razni sulfati, parabeni, alkoholi i silikoni. Od prirodnih sirovina komedogeni su ekstrakt crvenih algi, ulje i maslac kokosa. Na ovom, nultom nekomedogenom mjestu nalaze se aloe vera, alantoin, askorbinska kiselina (vitamin C), kao i sama hijaluronska kiselina.

“Osim samog sastava proizvoda, nije zanemariva ni formulacija proizvoda. Kako svi sastojci nisu jednako komedoni, tako i sam sastav snažno utječe na komedogenost. Komedogenost je stoga pitanje individualne osjetljivosti svake kože, sklonosti određenih sastojaka da “začepljuju” izvodne kanale žlijezda lojnica ali i same formulacije. Time ne postoji jasan jednoznačan popis jasno komedogenih supstranci, već popis vjerojatno manje ili više komedogenih supstranci a k tome veliki utjecaj ima i sam kozmetički proizvod. Osim same formulacije prozvoda, nije svejedno kako je  pojedina  sirovina ekstrahirana i obrađena prije nego je uklopljena u proizvod”, zaključuje naša sugovornica. 

Pripazite na alkohol

Dermatologinja dr. Maja Kovačević iz Poliklinike Duduković & Kisić, upozorava na denaturirani i stearilni alkohol koji su česti sastojci raznih tonika i astringenata, ali mogu isušiti i iritirati kožu.

dr. Maja Kovačević

“Uklanjanje previše ulja vaše kože zapravo će potaknuti vaše tijelo da pretjerano proizvodi sebum, a previše sebuma dovodi do začepljenja pora i nastanka prištića. Umjesto alkohola preporučuju se aktivni sastojci poput glikolne i salicilne kiseline koji smanjuju vidljivost pora”, savjetuje dr. Kovačević.

Dodaje i da se u sredstvima za čišćenje i šamponima često nalaze sulfati koji također mogu s kože ukloniti ulja i ostaviti je suhom, slično kao što to čini alkohol. Stoga preporuča pjenušave gelove za pranje bez sulfata kako bismo imali osjećaj čiste kože.

“Silikoni ispunjavaju linije i pore kako bi stvorili gladak izgled kože, a čest su sastojak primera i BB krema. Međutim, s obzirom da stvaraju zaštitni film na koži i teže se ispiru, mogu  „zaključati“ prljavštinu i sebum u koži. Umjesto primera sa silikonom se preporučuje koristiti primere na bazi vode koji hidriraju kožu, a i matiraju je. Mnogi proizvodi za njegu kože sadrže i sintetičke mirise koji mogu iritirati kožu. Ovi mirisi obično sadrže alkohol, a mogu i isušiti kožu. Izbjegavajte proizvode s mirisom. S obzirom kako se smjesa mirisa može navesti pod mnogim različitim imenima sastojaka, uključujući neka esencijalna ulja i mirisne biljne ekstrakte, provjerite naljepnice kako biste pronašli proizvode bez mirisa”, savjetuje dr. Maja Kovačević.

Oprezno s emolijensima

Dermatologinja dr. Ivana Prkačin iz Poliklinike Milojević upozorava na emolijense, točnije na sastojke izopropil miristat i izopropil palmitat. Oni, naime, imaju visoko komedogeno djelovanje i stoga se ne preporučaju u osoba sklonoj aknama.

dr. Ivana Prkačin

“Natrijev lauril sulfat (SLS), surfaktant koji se nalazi u mnogim čistačima, šamponima i sredstvima za pranje tijela, može djelovati iritativno i upalno. Grube čestice za piling, poput koštica marelice, mogu uzokovati mikrotraume kože i pogoršati upalu. Tu je i lanolin, čest sastojak balzama za usne, hidratantnih krema i losiona, koji zbog svog okluzivnog djelovanja potiče akne. Pacijenti kod kojih je specijalist dermatovenerologije zbog akna uveo liječenje retinoidom (npr. Roaccutane) ne bi smjeli koristiti proizvode na bazi AHA i BHA kiselina, retinol ili pilinge”, upozorava dr. Prkačin.

Naglasila je kako su jedan od najvažnijih aktivnih sastojaka u liječenju akni svakako retinoidi koji se smatraju zlatnim standarnom u topikalnom i sistemnom liječenju akna jer djeluju na sva 4 puta nastanka komedona odnosno upale.

“Retinoidi su derivati vitamina A i uspješno liječe i najteže slučajeve akni, za što se najvažnije obratiti specijalistu dermatologu”, zaključila je dr. Ivana Prkačin.

————————————————————————————————————————–

Besplatni pregled akni u okviru akcije #pokazise uključuje dijagnosticiranje stanja kože lica te savjetovanje oko eventualnog potrebnog liječenja.

Svoj termin rezervirajte OVDJE

Rezervacije će biti otvorene sve do popunjavanja predviđenog broja termina, a tijekom trajanja akcije dodavat ćemo nove termine. Kako ne biste propustili priliku, pratite nas i na Instagramu. Nakon prijave i uspješne rezervacije, obavijest o potvrdi termina bit će poslana na mail adresu navedenu u prijavnom obrascu. Prijave su moguće po sistemu jedna osoba-jedan termin, a dobiveni termini su fiksni te ih nije moguće naknadno mijenjati. Stoga je važno na pregled doći u zakazano vrijeme, bez kašnjenja. Svaki daljnji tretman, odnosno propisana terapija, nisu dio ove akcije.

Briga o koži počinje pravilnom njegom

Generalni pokrovitelj akcije #pokazise je La Roche-Posay, renomirani francuski dermokozmetički brand za njegu osjetljive kože preporučen od strane dermatologa širom svijeta. Kada je riječ o terapiji akne, najbolji rezultati postižu se u sinergiji između tretmana u ordinaciji i kućne njege, a u ovom potonjem tu je La Roche-Posay EFFACLAR cjelovita linija dermokozmetičkih proizvoda za rješenje protiv nepravilnosti namijenjena svim fazama životnog ciklusa nepravilnosti na koži s visokom učinkovitošću, a uz savršenu toleranciju.

La Roche-Posay Effaclar DUO+M 

Trostruka korektivna njega protiv nepravilnosti za masnu i kožu sklonoj aknama utemeljena na znanosti o mikrobiomu. Djeluje protiv prekomjerne proizvodnje sebuma i smanjuje rast C.Acnes IA1 čime umiruje i korigira nepravilnosti. Zahvaljujući znanosti o mikrobiomu, pomaže smanjiti biofilm, prekomjernu proizvodnju sebuma te pomaže umiriti kožu. Ekskluzivni i patentirani ceramid pomaže u zaštiti od pojave mrlja.

Malu količinu kreme nanesite na cijelo područje lica ujutro i/ili navečer nakon čišćenja kože Effaclar pjenušavim gelom za čišćenje lica.

Više informacija o EFFACLAR liniji proizvoda protiv nepravilnosti potražite OVDJE. 

Portal estetica.hr zahvaljuje dermatolozima na velikom odazivu i sudjelovanju u ovoj akciji, kao i generalnom pokrovitelju inicijative Pokaži se 2024., brendu La Roche-Posay. Poliklinike koje se još žele uključiti u inicijativu mogu se javiti na e-mail adresu: info@estetica.hr. 

Pročitajte još i ...