Ljeto je simbol za godišnje odmore i – putovanja. No, kako često idealiziramo ljeto, tako često idealiziramo i odlaske na daleke destinacije. Premda garantiraju spektakularne fotografije za Instagram, a sasvim sigurno i dobar provod – često ispadnu napornija nego što se u početku činilo.
Jer, osim ako ne putujete na hladniji sjever, visoke temperature nisu baš najugodniji suputnici.
Liječi li sunce akne?
I to ne samo jer pridonose osjećaju iscrpljenosti, nego i zbog toga što čine koži. Kombinacija UV zraka i znoja pogubna je za lijep ten koliko god se nekome može činiti da mu sunce osuši prištiće i da je put ljeti ljepša…
Možda i je – na prvu. Činjenica jest da sunčeve zrake isušuju kožu i djeluju protuupalno, dakle neutraliziraju bakterije koje uzrokuju pojavu akni. Isto tako koža, da bi se zaštitila od sunca, postaje deblja, a preplanula boja pokriva brojne nepravilnosti tena, zbog čega on mnogo bolje izgleda…
No, kao i u svakoj priči, nije sve kako se čini na prvu. Ključni problem skriva se unutra, a to su lojne žlijezde. Sunce (i more), naime, upalu saniraju samo površinski i privremeno. I koža nakon povratka s godišnjeg opet „poludi“…
Rebound efekt
Ta je pojava poznata i pod nazivom “rebound efekt” i karakteristična je za masnu kožu. Riječ je o povratnom učinku, pogoršanju znakova bolesti koji se pojavljuju baš zbog zadebljanja kože. To sprečava oslobađanje sebuma, što pak uzrokuje pojavu mitesera, mikrocisti i upala pa je stanje često još gore nego što je bilo.
Treba li naglasiti da, kad se u priču kao akter uključi znojenje, ona ne može imati „happy end“? I tako dolazimo do zaključka da je mnogo bolje putovati – u jesen! Još ako se za putovanje dobro pripremite…
Priprema kože za put
No, kako preživjeti putovanje avionom? Strah od letenja možda biste mogli svladati tako da se usredotočite na najsmireniju osobu među putnicima i cijelo je vrijeme gledate, a mi ćemo vam dati nekoliko savjeta kako da putovanje preživi – vaša koža. Jer dok mi guštamo u pogledu na oblake koji prolaze, ona proživljava dramu. Pogotovo ako je za put nismo pripremili.
Zrak u kabini je, naime, suh, a osim vlastitih virusa i bakterija koža – zbog većeg broja ljudi na relativno malom prostoru – mora trpjeti i tuđe. A kako nam tijekom putovanja imunitet često oslabi, postajemo im idealni „domaćin“…
Hidratacija, hidratacija i opet – hidratacija
Kako izbjeći katastrofu? Važno je poznavati svoju kožu. Ako je inače suha, opskrbite se dobrom hidratantnom kremom jer će u avionu sasvim sigurno dehidrirati.
Čak i ako na taj korak tu i tamo zaboravite dok ste „prizemljeni“, tu pogrešku nemojte si priuštiti kad ste visoko u zraku. Osim kreme, pokušajte popiti litru vode tijekom svaka četiri sata koja provedete u avionu. Voda je ključna za blistav ten, no isto je tako ključno ne pretjerivati s ostalim pićima, posebice s alkoholom.
Premda na brojnim letovima nude besplatno vina i kavu, nemojte s njima pretjerivati jer će dodatno isušiti kožu. A i utjecat će na spavanje, a znamo koliko je važan „beauty sleep“. Ako pak poželite nešto s kofeinom, radije zatražite zeleni čaj. A za vlaženje izvana obavezno nabavite sprej s termalnom vodom – savršen suputnik na svim putovanjima. I pazite da nabavite pakiranje manje od 100 ml, kako biste ga mogli ponijeti u kabinu.
Zavodljivi savjet
Ne zaboravite ni usne: s obzirom na tanku i nježnu kožu, one dehidriraju najprije… Sa sobom u kabinu stoga obavezno ponesite hidratantni balzam, i ne zaboravite se svako toliko namazati.
A ako vas na aerodromu čeka netko baš posebno drag, nabavite ruž u zavodljivoj nijansi, koji pritom pruža hranjivu njegu i osigurava prekrasan sjaj.
Zapravo, ponesite ga sa sobom na put čak i ako vas nitko neće dočekati – naprosto ćete se osjećati preporođeno i moćno kad siđete s aviona.